V Německu roste počet muslimů, v zemi jich už je šest procent, téměř 5 milionů

V Německu roste počet muslimů, v zemi jich už je šest procent, téměř 5 milionů
14 / 12 / 2016, 16:00

Počet muslimů žijících v Německu od roku 2011 vzrostl údajně o zhruba 1,2 milionu. Celkem jich v zemi na konci loňského roku žilo 4,4 až 4,7 milionu.

Berlín - Vyplývá to ze zprávy o migraci za rok 2015, kterou dnes schválila vláda. Podíl muslimského obyvatelstva na celkové populaci činí 5,4 až 5,7 procenta. V Německu žije celkem asi 81,4 milionu lidí.

Ve srovnání s rokem 2014 žilo tehdy v Německu celkem 82.5 miliónů obyvatel a muslimů z toho byly pouze 3 milióny (3.6%).

Podle oficiálních údajů ke dni 31. prosince 2015 mělo Německo 82 175 684 obyvatel[1] . Islám je v zemi druhým nejpočetnějším nábožentvím. Podle sčítání z roku 2011 se 1,9% občanů označilo jako muslimové.[107

Aktuální počet muslimů ve spolkové republice bude ještě o něco vyšší, vzhledem k tomu, že letos do Německa přišlo přes 230.000 běženců převážně z muslimských zemí. Dnes zveřejněná čísla jsou nicméně prvním oficiálním odhadem za několik let a dokládají mimo jiné změny ve složení muslimské komunity.

Islamizace Evropy: Saudská Arábie nabídla Německu výstavbu 200 mešit pro syrské uprchlíky

Data ukazují, že zatímco v roce 2008 tvořil podíl muslimů s tureckými kořeny 68 procent, na konci loňského roku už jen 51 procent. Druhou největší skupinou se i v důsledku příchodu statisíců syrských uprchlíků stali se 17 procenty muslimové z Blízkého východu.

"Čísla dokládají, že se muslimský život v Německu stává rozmanitější. Vzhledem k tomuto vývoji je třeba, aby se islámské organizace v Německu otevřely," uvedl dnes německý ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Německé úřady v posledních měsících opakovaně zasahovaly proti salafistům a lidem podezřelým z podpory radikálního islámu, kteří tvoří výraznou menšinu německých muslimů. V polovině listopadu ministerstvo vnitra zakázalo činnost islámskému spolku Pravé náboženství, který podle úřadů podporoval ozbrojený džihád a rekrutoval bojovníky pro takzvaný Islámský stát

Ze zprávy o migraci za loňský rok také vyplývá, že v Německu žije kolem 7,8 milionu cizinců, z nichž se 1,3 milionu narodilo ve spolkové republice. Téměř 54 procent z celkového počtu žije v Německu déle než deset let, 36 procent pak více než 20 let. Migrační kořeny má dohromady asi 17,1 milionu lidí.

Celkový počet obyvatel Německa loni stoupl o více než milion. Do země přišlo 2,14 milionu lidí, včetně asi 890 tisíc běženců, a opustilo ji kolem milionu osob. Na 45 procent přistěhovalců tvořili občané ostatních zemí Evropské unie.

Islám je v současné době nejrychleji se šířící náboženství v Evropě. Způsobuje to vysoký počet imigrantů ze zemí, kde převažujícím náboženstvím je islám a vysoce nadprůměrná porodnost v rodinách evropských muslimů ve srovnání s evropskou populací.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace