V Německu sehnalo práci jenom 34.000 migrantů. Za dva roky jich ale přišlo 1,2 miliónu

V Německu sehnalo práci jenom 34.000 migrantů. Za dva roky jich ale přišlo 1,2 miliónu
Autor fotografie: Pixabay
19 / 12 / 2016, 17:45

Z 1.2 milionu uprchlíků, kteří dorazili do Německa za poslední dva roky, se jenom 34 tisícům z nich podařilo sehnat práci a navíc ještě čtvrtina z nich má smlouvy na dobu určitou.

Ředitel Ústavu pro výzkum v oblasti zaměstnanosti (IAB) Joachim Möller zveřejnil statistiky za období mezi prosincem 2015 až listopadem 2016, ze kterých vyplývá, že se za poslední rok podařilo najít zaměstnání jen asi 34 000 migrantům. Zdroj: dailymail.co.ukthelocal.de

 

Přitom do Německa přišlo za poslední dva roky kolem 1,2 milionu uprchlíků a z toho se zaregistrovalo na úřadech práce 406.000 uchazečů. „Více než pětina z nich našla navíc jen dočasné zaměstnání,“ tvrdí Joachim Möller. Zatímco míra nezaměstnanosti se v Německu pohybuje něco kolem šesti procent, na uprchlíky jsou kladeny mnohem nižší nároky. Zdroj: parlamentnilisty.cz

74 procent uprchlíků, kteří v Německu žádají o práci, může vykonávat jen pomocné práce

Ministerstvo práce připravilo speciální program pro uprchlíky, kteří by za svoji práci dostávali jedno euro na hodinu. „Program byl zahájen letos v srpnu s cílem zajistit tímto způsobem 100 000 pracovních míst. Zatím se ale bohužel podařilo spustit jen 5 % z cílového počtu,“ přiznává Möller, který ale ujišťuje, že čísla budou aktuálně o trochu vyšší.

Zveřejněné výsledky ústavu IAB se poněkud liší od průzkumu, který si nechala zpracovat německá vláda u Institutu pro světovou ekonomiku v Kielu (PN) a který byl zveřejněn začátkem prosince. Podle tohoto průzkumu by na konci roku 2018 měla mít zaměstnání většina ze 410.000 registrovaných uchazečů o práci.

Uvedl to německý deník Bild s tím, že z celkového počtu 396.000 "nepracujících" uprchlíků jich bude 192.000 přihlášeno do integračních kurzů nebo jiných programů na trhu práce, a "pouze" 204.000 bude nezaměstnaných. Přitom tři ze čtyř migrantů v Německu jsou v produktivním věku, a většina z nich prý byla zaregistrována na úřadech práce, tvrdí Bild. 

Každý pátý uprchlík je negramotný, tvrdí vlámská ministryně pro integraci

Německé firmy, které mají miliony zaměstnanců, zatím zaměstnaly jen 54 uprchlíků. Odborníci vidí minimálně dvě základní překážky, které uprchlíkům brání v tom, aby se výrazně více prosadili na pracovním trhu: nedostačující nebo žádné znalosti německého jazyka a chybějící kvalifikace. 

Tagy článku