V Německu staví pro uprchlíky i stanové tábory, místní občané se bouří

V Německu staví pro uprchlíky i stanové tábory, místní občané se bouří
Autor fotografie: YouTube/ screenshot|Popisek: Imigrační úřady v Německu se potýkají se žádostmi o azyl
17 / 07 / 2015, 12:45

Část německé veřejnosti odmítá přijímání uprchlíků. Obyvatelé jsou rozděleni - jedni se bojí, druzí cítí s uprchlíky solidaritu.

Denně přichází do Hamburku 200 až 300 uprchlíků a radní hanzovního města chtějí tento problém řešit i s humanitárními organizacemi a současně rychle vracet odmítnuté žadatele o azyl. Město chce vybudovat uprchlické tábory v komerčních zóńách a posílit počet imigračních úředníků. Dalším krokem bude urychlené vyhledání pracovních příležitostí pro běžence.

Na webových stránkách Hamburku je uveden přehled všech ubytovacích kapacit pro uprchlíky, například pro oblast Altona nabízí magistrát ubytování pro 3015 uprchlíků podle různých kategorií a další zařízení buduje. 

hamburg.de

 

Pro ubytování uprchlíků budou urychleně přestavovány školy, tělocvičny a další místa v Hamburku a okolí. Spolkové ministerstvo vnitra je značně kritizováno, že nezvládá celou situaci, neinformuje o chystaných krocích místní obyvatelstvo, a tím vzniká velký odpor proti podobným aktivitám. 

V západní části Hamburku - v Jenfeldském parku vybudoval německý Červený kříž stanové městečko pro 800 uprchlíků. Včera večer na veřejné debatě odmítli místní občané tuto iniciativu, a stany pro uprchlíky tam nechtějí. Informaci přinesl server NDR.de (video).

Místní si stěžují, že nebudou mít kam chodit na procházky a obávají se, že ubytovaní uprchlíci budou obtěžovat místní děti a mladistvé. Navíc se jim nelíbí, že stanové městečko má být osvícené a oplocené.  Místní politici oponují, že by měli dát těmto lidem šanci a být s nimi solidární. 

Situaci otevřeně zneužívá "Hnutí Pegida, neonacisté a další pravicoví extremisté". Někteří z nich na sociálních sítích zveřejňují svá nenávistná stanoviska proti menšinám v Německu, dokonce navrhují použití nechvalně známého Cyklonu B proti uprchlíkům.  Uvedl to ve svém článku na serveru migazin.de autor Abraham Goldstein a dodává "Zdá se, že německá politická elita, tyto události nepovažuje za závažné - pouze německý prezident odsoudil nedávné útoky na uprchlické domovy".  

Radní a zástupce ministerstva vnitra místní občané několikrát v průběhu akce vypískali. Ministerstvo vnitra se jim omluvilo za špatnou komunikaci. Neměli údajně dostatek informací, aby je mohli včas informovat. V malém parku mezi bytovými domy je postaveno asi 50 stanů a ve středu se nastěhovalo prvních 150 uprchlíků z plánovaných osmi . Občané sí myslí, že jsou obcházeni a nikdo se jich neptá na jejich názor na vybudování tábora. 

Za první polovinu roku přijelo do Hamburku a okolí více než 12 500 uprchlíků, to je víc, než za celý loňský rok. Bylo zřízeno 38 ubytovacích zařízení, ale stále chybí ještě 3 000 míst.

Video TV stanice ARD na téma: Uprchlíci: nenávist a vstřícnost. Dva pohledy německé veřejnosti na uprchlický problém (15.7.2015)

Zdroj: hamburg.de, ndr.de

Tagy článku