V Nizozemsku začne proces s Geertem Wildersem

V Nizozemsku začne proces s Geertem Wildersem
Autor fotografie: Metropolico.org (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Geert Wilders
31 / 10 / 2016, 07:30

V Nizozemsku dnes začne soudní proces s poslancem a předsedou krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geertem Wildersem. Čelí obvinění z diskriminace a podněcování k nenávisti vůči marockým přistěhovalcům. Obžalovaný se ale zřejmě začátku procesu osobně nezúčastní.

Wilders se podle prokuratury provinil v březnu 2014, kdy na setkání s voliči před místními volbami prohlásil, že se v zemi zasadí o snížení počtu přistěhovalců z Maroka.

"Méně, méně, méně," skandovali v Haagu Wildersovi stoupenci, když se jich politik zeptal, zda chtějí v tomto městě více, či méně Maročanů. "Postaráme se o to," slíbil šéf PVV.

Wilders už v roce 2011 čelil podobnému obvinění za srovnávání islámu s fašismem a za výzvy k zákazu koránu. Nakonec byl zproštěn obžaloby.

Předsedovi PVV hrozí pokuta až 7400 eur (asi 200.000 Kč) a až dva roky vězení.

Procesu se podle dřívějšího vyjádření Wilders nehodlá účastnit. Řekl, že pokud bude trestné o těchto věcech mluvit, pak už Nizozemsko není svobodnou zemí, ale diktaturou. Rozhodnutí neúčastnit se procesu zdůvodnil tím, že je podle něj politicky motivovaný.

Zdroj: ČTK

Tagy článku