V ochranné zóně Černobylu vypukl rozsáhlý lesní požár

V ochranné zóně Černobylu vypukl rozsáhlý lesní požár
Autor fotografie: VOA Markosian - Chernobyl02.jpg Uploaded by Martin H. Created: March 26, 2011|Popisek: Bývalá kavárna v Pripjati
29 / 04 / 2015, 10:15

AKTUALIZOVÁNO / Experti varují: Zřejmě se zvýší radiace v ovzduší.

29.4. / Premiér Arsenij Jaceňuk dnes naléhavě svolal komisi pro krizové situace a vydal se přímo na místo požáru, zatímco ministr vnitra koordinuje protipožární lety ze štábu na kyjevském letišti. "Uvědomujeme si odpovědnost a nepřipustíme rizika, která nelze ani vyhodnotit," ujistil.

Už v únoru varovali mezinárodní experti, že v lesích kolem jaderné elektrárny zůstalo velké množství nebezpečných izotopů, které by mohly být šířeny právě lesními požáry.

"Požáry ... představují vysoké riziko zvýšení radioaktivity," se uvádí v článku publikovaném v časopise Monografie, pod názvem "Oheň v radioaktivních lesích Ukrajiny a Běloruska:. Budoucí riziko pro obyvatelstvo a životní prostředí" (zdroj: reuters.com)

Zdroj YouTube, Ukraine realities

28.4. / V ochranné zóně kolem odstavené jaderné elektrárny Černobyl hoří 400 hektarů lesa. Oznámily to dnes ukrajinské úřady.  Oheň se snaží zlikvidovat téměř dvě stovky hasičů s 32 kusy techniky a také vrtulník a dva letouny.

Ukrajinský úřad jaderné bezpečnosti sdělil agentuře AFP, že "úroveň radiace v černobylské elektrárně se nezměnila."

Ukrajinský ministr vnitra varoval před nebezpečným šířením požáru směrem k elektrárně, která byla odstavena po havárii v roce 1986. Mluvčí elektrárny ujistila, že oheň je vzdálen 15 až 20 kilometrů a nepředstavuje žádné nebezpečí. (Zdroj: aktualne.cz)

Zdroj: news.yahoo.com, YouTube, RuptlyTV

Jak vypadá "zakázaná" oblast kolem Černobylu a Pripjati - letecké záběry pomocí dronu (Danny Cooke, YouTube)

 

Zdroj YouTube, Alltime10s 

Tagy článku