V Polsku hrozí blackout. Elektrárny mají problém s chlazením.

V Polsku hrozí blackout. Elektrárny mají problém s chlazením.
Autor fotografie: Pixabay/DomenicBlair|Popisek: Ilustrační foto
11 / 08 / 2015, 11:00

Takové problémy Polsko nemělo od osmdesátých let. Kvůli horku jsou přetížené energetické sítě.

Server polskodnes.cz dnes uvedl, že v Polsku řeší omezení dodávek elektřiny. Kvůli nízkým hladinám vody v řekách a vysoké teplotě vody mají některé polské elektrárny problémy s chlazením.

O čem se nemluví: Blíží se blackout Evropy. Německé větrné elektrárny způsobují přetížení sítě.

1 600 firem – největších odběratelů elektřiny, bude mít omezen přístup k elektrickému proudu. Polská premiérka Kopaczová vyzvala Poláky, aby v nejkritičtější době, mezi 10,00 hod. – 17,00 hod. šetřili elektrickou energií. Podle newsweek.pl tři polské přehrady budou 48 hodin odpouštět vodu, aby zvýšily hladiny vody v řekách, ze kterých berou elektrárny vodu pro chlazení. Podle portálu wysokienapiecie.pl jsou spouštěny v polských elektrárnách náhradní staré rezervní bloky.

Úsporná opatření by se neměla týkat domácností, zdravotnických zařízení, letišť a vojenských zařízení, nicméně budou platit nejméně do 30. srpna.

Otázka není, jestli bude nebo nebude úplný výpadek elektřiny, ale KDY přijde…

Česko zatím podobné problémy jako Polsko nemá, řekl Českému rozhlasu předseda představenstva České energetické přenosové soustavy (ČEPS) Vladimír Tošovský. Menší množství elektřiny podle něj souvisí také s opravami energetických zařízení. 

V některých zemích mohou podle něj ovlivnit dodávky elektřiny i problémy konvenčních elektráren. Tošovský ale upozornil, že České republice nic takového nehrozí, protože konvenční elektrárny mají chladicí věže: 

„Problém může nastat v okamžiku, kdy budou mít potíže i konvenční zdroje. To se může stát například v době, kdy se vypouští příliš teplé vody do řek, a tudíž i konvenční elektrárny, jako jsou tepelné, budou muset omezovat svoji výrobu. Ne že by se neochladily, ale protože by příliš ohřály vodu v řekách.“ 

Zdroj: wyborcza.pl

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace