V Praze, Brně a Ostravě hlídkuje 550 českých vojáků.

V Praze, Brně a Ostravě hlídkuje 550 českých vojáků.
Autor fotografie: Autor: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Na větší bezpečnost občanů budou společně s policisty dohlížet i čeští vojáci
23 / 03 / 2016, 12:30

Ozbrojené složky se zaměřily na ochranu tzv. měkkých cílů, které jsou prioritním terčem možných teroristických útoků.

Staronová hrozba terorismu pro Evropu. Terčem útoku jsou a budou měkké cíle.

V návaznosti na současnou bezpečnostní situaci v Evropě a rozhodnutí Vlády ČR vyhlásit první stupeň ohrožení terorismem Policie ČR posiluje dosavadní bezpečnostní opatření. Policejní prezidium ČR po úterních teroristických útocích v Bruselu vydalo pokyn směrem k jednotlivým krajským ředitelstvím, aby přijala adekvátních opatření za účelem zajištění ochrany života, zdraví, majetku a veřejného pořádku.

"Evropa je ve válce, ale nechce si to přiznat," tvrdí izraelský expert na boj s terorismem

Policie se zaměří na monitorování a kontrolu mezinárodních letišť, na frekventované železniční a autobusové nádraží, vybrané stanice metra, nákupní střediska a další místa podobného charakteru, kde se vyskytuje více lidí, nebo jsou dlouhodobě klasifikována jako více ohrožená.

Na základě včerejšího rozhodnutí vlády současně vyčlenila Armáda ČR 550 vojáků k posílení Policie ČR. Dnes v 8.00 hodin ráno se vojáci určení do jednotlivých směn začali v souladu s požadavkem Policie ČR hlásit na příslušných krajských policejních ředitelstvích v Praze, Brně a Ostravě, která rozhodnou o konkrétních místech jejich nasazení.

„Od náčelníka generálního štábu generálporučíka Josefa Bečváře jsem dostal zprávu, že jsou vojáci připraveni na určených místech, a to necelých 12 hodin po rozhodnutí vlády. K dispozici budou tak dlouho, jak bude potřeba,“ říká ministr obrany Martin Stropnický.

Vojáci budou působit s policisty ve smíšených hlídkách na letištích, nádražích a dalších místech se zvýšenou koncentrací osob. Opatření budou podle rozhodnutí vlády platit po dobu dvou měsíců s možností prodloužení.

„Vojáci budou nasazeni ve třech úkolových uskupeních v Praze, Severomoravském a Jihomoravském kraji. Pro posílení policie v Praze je určeno 350 vojáků. Další dvě úkolová uskupení budou čítat vždy 100 vojáků,“ upřesňuje ministr Stropnický.

Pro úkolové uskupení v Praze budou vyčleněni vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení, pro dvě úkolová uskupení na Moravě pak příslušníci 7. mechanizované brigády. Při plnění úkolu se budou postupně střídat vojáci z jednotlivých praporů.

Zdroj: Petr Medek, tiskový mluvčí MO, Policie ČR, Jana Macalíková

Tagy článku