V Praze demonstrovaly tisíce lidí pod hesly "Pevnost Evropa", ale i "Solidarita bez hranic"

V Praze demonstrovaly tisíce lidí pod hesly &quote;Pevnost Evropa&quote;, ale i &quote;Solidarita bez hranic&quote;
Autor fotografie: YouTube/screenshot/ParlamentniListy.cz|Popisek: Zátarasy v Loretánské ulici
06 / 02 / 2016, 17:15

Ve čtrnácti evropských zemích včetně Česka se konají protiislámské demonstrace.

Na Hradčanském náměstí v Praze začala dnes po 15:00 hlavní demonstrace proti islámu, kterou svolal Blok proti islámu a hnutí Úsvit. Akce je součástí celoevropských protestů organizovaných hnutím Pegida. Před Pražský hrad dorazilo podle reportéra ČRo odhadem víc než tisíc lidí, někteří s českými vlajkami a transparenty. Demonstranti skandovali hesla "My jsme tady doma" a pískali na píšťaly.

Screenshot Parlamentní Listy

Předseda Úsvitu-NK Miroslav Lidinský v telemostu z pražské demonstrace do ostatních evropských měst uvedl, že česká vláda Bohuslava Sobotky kolaboruje s německou kancléřkou Merkelovou.

Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička ve svém projevu označil podporovatele migrantů za kolaboranty. Kritizoval české i evropské politiky, největší pískot davu na Hradčanském náměstí zazněl u jména německé kancléřky Angely Merkelové.

Vysíláte špínu, hnůj, křičeli demonstranti proti České televizi. Musela přerušit vysílání


Příznivci a odpůrci uprchlíků se odpoledne střetli v Thunovské ulici v Praze na Malé Straně. Házeli po sobě lahve, ozývali se dělbuchy. Podle zpravodajky ČTK trval incident pět až deset minut, policie se obě skupiny snažila oddělit.

Opačný pohled na migraci vyjádřila iniciativa Ne rasismu protestním shromážděním Solidarita bez hranic na Malostranském náměstí v Praze. Z Pohořelce také vyrazil pochod nazvaný Za Evropu beze strachu a nenávisti, který dorazil až do pražské Loretánské ulice, podle odhadů policie šlo o necelé tři stovky lidí, posléze se začali rozcházet. 

„Konala se řada projevů, promluvil zde například předseda Strany zelených Matěj Stropnický, mluvil o solidaritě a tom, že by Evropa měla spolupracovat,“ uvedla redaktorka ČT Karolína Jelínková. Zdroj: ceskatelevize.cz


Na Václavském náměstí proti radikálnímu islámu a migraci protestovaly od 14:00 hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Policie odhadla počet účastníků na 1200, organizátoři na 2000 až 3000 lidí. Vedle Okamury dorazil i senátor za Stranu práv občanů Jan Veleba.


Incident řešili odpoledne policisté na Loretánském náměstí, kde během demonstrace proti islámu vytáhl jednadvacetiletý muž pistoli na poplašné náboje a vystřelil. Policisté ho ihned zadrželi, je podezřelý z trestného činu výtržnictví. Akci pořádala krajně pravicová Národní demokracie.

  • Demonstrace se koná i v Brně, kam přišlo zhruba 500 lidí na náměstí Svobody protestovat proti islámu.
  • Asi 2000 lidí ve Varšavě podle ČTK demonstrovaly proti přistěhovalcům, zatímco na nedaleké akci stoupenců liberální migrační politiky se sešel dav stovky lidí.
  • Nejméně 5000 lidí dnes v Drážďanech pod heslem Pevnost Evropa demonstrovalo proti údajné islamizaci země a proti příchodu uprchlíků. Akci organizuje hnutí Pegida. Zástupci hnutí Pegida vyzvali k uzavření a důsledné kontrole vnějších i vnitřních hranic Evropské unie. Podle nich je uprchlická krize stěhováním národů, které nijak nesouvisí s útěkem před válkou, ale je motivováno snahou o osobní prospěch běženců.
  • Na náměstí u radnice v Amsterodamu, které si pro sebe rezervovalo protiislámské hnutí, přišlo asi dvě stě příznivců Pegidy. Bylo jich méně než hlídkujících policistů a levicových protidemonstrantů. Při střetu názorových odpůrců musela policie použít jízdní jednotky a těžkooděnce. 

Zdroj: rozhlas.czceskenoviny.czDVTVParlamentní Listy

 

 

Tagy článku