V Praze se schází evropské bezpečnostní špičky.

V Praze se schází evropské bezpečnostní špičky.
17 / 05 / 2016, 16:00

Praha od středy hostí evropskou konferenci Interpolu

Praha 17. května (ČTK) - Terorismus, ochrana hranic, počítačová kriminalita či spolupráce mezi Interpolem a policejními sbory jednotlivých států budou hlavními tématy 44. evropské regionální konference Interpolu, kterou od této středy do pátku hostí Praha. V českém hlavním městě se konference koná poprvé, jednání v Kongresovém centru se zúčastní přes 200 delegátů, pozorovatelů a hostů z více než 50 zemí.

Na pražskou konferenci podle tiskové zprávy policie dorazí vrcholní představitelé Interpolu, policejní prezidenti několika zemí a zástupci silových ministerstev zúčastněných států. Hovořit budou o aktuálních problémech v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži loni v listopadu a v Bruselu letos v březnu, ale i o možnosti strategického rozvoje další spolupráce členských států.

Evropská konference je jednou ze čtyř výročních konferencí, které se uskuteční každý rok nad rámec valného shromáždění Interpolu. Konference jsou geograficky rozděleny podle světadílů - koná se africká, americká, asijská a evropská.

Kandidatura ČR na pořádání regionální konference byla schválena loni v Bukurešti. "Jsem velmi rád, že Česká republika, respektive Policie ČR, uspěla s kandidaturou na pořádání letošní konference a máme tak ještě větší možnost prohloubit a upevnit spolupráci s kolegy z Interpolu i dalších organizací," uvedl v tiskové zprávě policejní prezident Tomáš Tuhý.

Interpol je mezivládní organizace zabezpečující spolupráci v kriminálně-policejní oblasti mezi smluvními státy. V současné době sdružuje 190 členských států. "Po útocích v Paříži a Bruselu i bezpečnostních rizicích na jiných místech neustále narůstá důležitost mezinárodní policejní spolupráce," řekl Tuhý.

Nad konferencí převzal záštitu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), na její organizaci se podílely desítky policistů odboru mezinárodní policejní spolupráce a dalších složek policie i zástupci ministerstva vnitra. Po skončení jednání chce Chovanec navrhnout ukončení bezpečnostních opatření, která vláda schválila po útocích v Bruselu. Z letišť, nádraží a dalších míst by tak zmizely smíšené hlídky vojáků a policistů.

Organizace byla založena v roce 1923 jako Mezinárodní úřad kriminální policie, název Mezinárodní organizace kriminální policie (Interpol) nese od roku 1956. Československo patřilo k zakládajícím členům, v roce 1952 však vystoupilo. Jeho členství bylo obnoveno v roce 1990, po rozdělení Československa bylo Česko stejně jako Slovensko znovu přijato v říjnu 1993. Činnost Interpolu upravuje ústava z roku 1956, hlavním orgánem je valné shromáždění.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace