Během adventu a s blížícími se vánočními svátky narůstají počty krádeží. Pachatelům nahrávají do karet i samotní lidé, kteří jsou v tomto uspěchaném období nepozorní, roztržití a věnují se více věcem najednou. Kromě zlodějů zboží v obchodech mají žně také kapsáři, kteří už neútočí pouze na ulici, ale i v nákupních centrech, supermarketech a všude tam, kde se shlukují větší davy lidí. Zloději se zaměřují kromě drahých věcí a vybavení, které rychle zpeněží, také na dárky, kterými mohou sami někoho obdarovat, a nechybí ani kuriózní krádeže, jako například 71 párů ponožek.
Davy nakupujících nahrávají pachatelům
Počty krádeží narůstají s počtem zákazníků a tržbami. Předvánoční shon a nákupní šílenství tak zlodějům i kapsářům hraje do karet. Přeplněné obchody jsou příslibem dobrého úlovku. Sezóna tak nevrcholí pouze obchodníkům, ale také pachatelům. Počty krádeží v tomto období narůstají až o 40 % oproti zbytku roku. „Rapidně vzrůstají krádeže v obchodních centrech, především pak krádeže ve stáncích, kde je hlavním problémem zabezpečení zboží a nepozornost zaměstnanců, např. opakovaně řešíme krádeže zboží v ranních hodinách,“ říká Radek Škrabal ze společnosti SSI Group, která se specializuje na zajištění bezpečnosti v obchodních centrech.
Kradou dárky i rychle prodejné zboží. Nechybí ani kuriózní krádeže
Sortiment, který si zloději vybírají, je každoročně velmi podobný. Jedná se především o produkty, které mohou sami "přímo darovat" nebo o zboží, které se dá rychle zpeněžit a je o něj na trhu zájem. Je to tedy především elektronika, dražší drogerie, kvalitní potraviny, značkové oblečení. „Ale občas řešíme i kuriózní krádeže, z praxe mohu uvést třeba krádež 71 párů ponožek v hodnotě cca 20 000 Kč,“ říká Radek Škrabal ze společnosti SSI Group.
Kapsáři už neoperují pouze na ulici
Mezi nejčastější „vánoční“ krádeže patří také odcizení peněženek z nákupních košíků. Kapsáři totiž už neoperují pouze na ulici, ale přesouvají se i do přeplněných obchodních center, supermarketů a obchodů. Nahrává jim fakt, že jsou zákazníci často nepozorní, věnují pozornost více věcem najednou a jsou více roztržití.
Krádeže trápí nejvíce velká města. Zloději z menších měst se nebojí dojíždět
Zloději se zaměřují především na velká města, která nabízí kýženou anonymitu. Liší se tak počty krádeží mezi velkými a malými městy či vesnicemi, kde se lidé většinou znají. „Zvyšuje se proto mobilita pachatelů, kteří za vidinou kvalitního lupu přejíždějí i přes celou republiku. Není tak problém, aby například v Praze operoval ostravský gang,“ uzavírá Radek Škrabal.