V případě pozemních operací se boje v Sýrii mohou změnit v další světovou válku, varuje Medveděv

V případě pozemních operací se boje v Sýrii mohou změnit v další světovou válku, varuje Medveděv
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Dimitrij Medveděv
13 / 02 / 2016, 05:00

Ruský předseda vlády Dimitrij Medveděv ve svých odhadech varoval před možnou proměnou konfliktu v Sýrii v další světovou válku.

Řekl to v rozhovoru pro německé noviny Handelsblatt tento čtvrtek. Současně vyzval všechny zainteresované strany ve válce v Sýrii, aby zasedli k jednacímu stolu a tomuto katastrofickému scénáři, který ruský premiér nevylučuje, zabránily.

Již tak napjatou situaci v Sýrii znovu rozvířil ruský premiér svým prohlášením, když konstatoval, že ,,pozemní bojové operace se mohou proměnit v permanentní válku" se všemi důsledky z toho plynoucími. V rozhovoru také se také zmínil o tom, že Američané a jejich arabští partneři v regionu si mají dobře rozmyslet, pokud chtějí ,,permanentní" válku, jestli se v hypotetickém světovém konfliktu dá rychle zvítězit. To Medveděv rovněž zpochybnil.

Medveděv svou úvahu podpořil údajnou nabídkou Saudských Arabů poslat spěšně pozemní jednotky na území Sýrie, přičemž vedoucí političtí a vojenští představitelé USA se měli k takové nabídce stavět pozitivně.

To vše se děje v ovzduší všeobecné nedůvěře Západu a Ruska a v době horečných jednání, jež se konají v Ženevě. Zde pod hlavičkou OSN probíhá cyklus mírových rokování o další budoucnosti Sýrie. Předpokládá se, že potrvají několik měsíců.

Moskvu Západ podezřívá z toho, že chce získat výhodu jak na poli vojenském, tak politickém a podpořit režim syrského prezidenta Bašára Asada soustavným bombardováním syrské opozice pod pláštíkem zničení pozic Islámského státu.

Zdroj: L Orient le jour

Petr Duchoslav

Tagy článku