V Rakousku podle německých médií zvítězil populismus

V Rakousku podle německých médií zvítězil populismus
16 / 10 / 2017, 11:00

Rakousko se výrazně posunulo doprava, v zemi zvítězil populismus, jsou přesvědčena německá média po nedělních parlamentních volbách v této alpské zemi. Některá varují předtím, aby se Rakousko nevydalo cestou Maďarska premiéra Viktora Orbána. Podle slovenských médií čekají Rakousko změny na politické scéně.

"V Rakousku vyhrál bezduchý populismus," míní list Süddeutsche Zeitung, podle něhož se jak vítězní lidovci, tak třetí sociální demokraté v otázce migrace - která kampani dominovala - výrazně přiblížili populistické Svobodné straně Rakouska (FPÖ). V této choulostivé otázce se mezi trojicí stran už dopředu vytvořila neformální "velmi velká koalice". Protiimigrační FPÖ, která ve volbách se ziskem 27,4 procenta skončila druhá, se tak podle deníku může radovat nejen z dobrého výsledku, ale i z jasného vítězství, pokud jde o nastolování témat.

Výjimečná tím ale podle Süddeutsche Zeitung alpská republika není. S xenofobií nebo šířením strachu z islámu se v dnešní době dá v Evropě výtečně dělat politika, jak ukazuje i maďarský premiér Orbán. Rakousko zase podle listu jasně ukázalo, že se zatím na pravicový populismus nepodařilo najít trvalý recept.

O prostém populismu píše i berlínský deník Tagesspiegel. Šéf lidovců a pravděpodobný příští kancléř Sebastian Kurz podle něj svou stranu posunul k pravému okraji, který se ale v Rakousku stává spíše politickým středem. "Údajné nebezpečí islámu, zajištění vlastních hranic a sociálního systému, stejně jako zachování rakouské identity - pozice Kurze a pravicově populistické FPÖ se liší převážně jen v detailech," je přesvědčen deník. Koalice lidovců a FPÖ, která je pravděpodobná, může z těchto volebních slibů udělat skutečnou politiku. "Kluzký populismus - smutek Evropy," píše list.

"Hrozí nám Rakousko, které si vezme za vzor tvrdý pravicový kurz Maďarska pod vládou Viktora Orbána," varuje zase deník Allgemeine Zeitung. Je to podle něj výsledek politiky, která řadu let proti pravicovému populismu nebojovala, ale naopak ho povzbuzovala a nakonec ho učinila akceptovatelným.

List Märkische Oderzeitung, který také hovoří o posunu Rakouska doprava, připomíná, že když v alpské zemi před lety vznikla koalice lidovců a FPÖ, musela čelit sankcím Evropské unie. "Dnes jsou takové strany evropskou normalitou," píše deník, podle něhož se FPÖ dařilo udávat tón v debatě o uprchlících a islámu, který lidovci i sociální demokraté následovali.

Rakousko po volbách čeká posun politické scény, píší Slováci

Rakousko po víkendových předčasných parlamentních volbách čekají podle slovenských médií změny na politické scéně. Noviny i servery v komentářích poukazují na vysoký volební zisk protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

"Všechny varianty (koalice) budou znamenat posun doprava na rakouské politické scéně. Hlavním tématem předvolebního boje byl totiž odpor vůči islámu a migrační politika, ve které chtějí přitvrdit jak lidovci, tak svobodní. Právě jejich koalice je nejpravděpodobnější variantou příští rakouské vlády," napsal portál Aktuality.sk.

Socialisté (SPÖ) podle serveru nemají sílu zvrátit trend posilování pravice a i v případě, že by pokračovala velká koalice - složená z vítěze voleb, lidovců (ÖVP) Sebastiana Kurze, a SPÖ - socialisté by v takové vládě hráli "druhé housle".

"Rakousko je hřištěm radikální pravice, vítěz voleb Kurz ji zřejmě vrátí do vlády. Tak dobré výsledky měla extrémní pravice v Rakousku naposledy v roce 1999 pod vedením Jörga Haidera," komentoval list Denník N volební zisk FPÖ, která podle předběžných konečných výsledků, jež ale neobsahují hlasy z korespondenčního hlasování, získala 27,4 procenta hlasů. Svobodní jsou podle listu stranou, která je notoricky známá svou xenofobií, antisemitismem a zlehčováním nacistické minulosti Rakouska.

Deník připomněl, že vládu lidovců a svobodných zažilo Rakousko po volbách v roce 1999 a že členské země EU v obavách z ohrožení demokracie v zemi tehdy na vývoj v Rakousku zareagovaly diplomatickými sankcemi. Ty byly nakonec zrušeny, jejich opakování list označil za nereálné.

"Rakousko se změní, radikálové jsou silnější. Politika se bude více než západní podobat té středoevropské," napsal list Sme. Dodal, že Rakousko se po volbách přiblíží ke středoevropským zemím z uskupení visegrádské čtyřky a že nová rakouská vláda odmítne uprchlíky.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace