V Británii se dnes v 08:00 SELČ otevřely volební místnosti, v nichž občané vybírají mezi setrváním země v Evropské unii a odchodem z toho bloku. Zhruba deset procent voličů ještě není rozhodnuto.
Londýn - Referendum, které sleduje celá Evropa, skončí po patnácti hodinách, tedy ve 23:00 SELČ. První výsledky se čekají kolem půldruhé hodiny po půlnoci a konečné v pátek ráno.
Hlasovat mohou všichni britští občané starší 18 let, kteří jsou zapsáni ve voličských seznamech. K urnám mohou jít i občané Irska, Malty a britského Společenství s trvalým bydlištěm v Británii. Na rozdíl od parlamentních voleb mají právo hlasovat i občané Gibraltaru. Celkem se k volbám registrovalo rekordních 46,5 milionu lidí.
„Sdělte mi tři dobré důvody, proč by měla být Británie součástí Evropy,“ vyzvala britská královna Alžběta II. v rozhovoru blíže neuvedené osoby při soukromé večeři, uvedl to britský deník The Telegraph s odvoláním na jejího životopisce Roberta Laceyho. „Nebudeme se vyjadřovat k soukromé konverzaci královny, která mohla a nemusela proběhnout. Královna je nad politikou a vždy zůstávala politicky neutrální. Po celých 64 let její vlády. A my jasně říkáme, že je setrvání v EU věcí britských občanů,“ prohlásil mluvčí Buckinghamského paláce. Zdroj: novinky.cz
Ke konzervativního deníku The Telegraph, který vyzval Brity k opuštění EU se dnes přidal i nejčtenější bulvární deník The Sun. Deník zdůrazňuje, že dnešní volba je pro mnoho Britů první, na které skutečně záleží. „Získejme zpět naši svobodu. Důvěřujte sami v sebe a velikost naší země. Hlasujte pro odchod! Toto je naše poslední šance, jak se zbavit nedemokratického bruselského molochu,“ píše v úvodu své výzvy The Sun a v jeho závěru zase uvádí, že druhá šance již nepřijde. Celý úvodník The Sun přinášejí ParlamentníListy.cz
ParlamentníListy.cz také zveřejnily rozhovor s krajankou původem z Nového Jičína Šárkou Nurdin. Uvádí, že velkým tématem při rozhodování je migrační krize. Uprchlíci totiž enormně zatížili britské veřejné služby. „Lidé si stěžují na nedostatek míst ve školách, v některých regionech jich schází až 50 tisíc. Zvyšují se čekací doby u lékařů, na pohotovosti je to někdy až 12 hodin bez ohledu na charakter zranění. Jsou problémy získat bydlení a také práci,“ uvádí rodačka z Moravy.
Hlavní důvody pro vystoupení z Unie jsou poměrně specifické. Lidé chtějí zpět svoji osobitou britskou identitu. A chtějí také především získat kontrolu nad počtem imigrantů proudících na ostrovy. Není mnoho těch, kteří vystupují razantně proti imigraci, jen je třeba mít pod kontrolou počet lidí přicházejících do země. Ta čísla momentálně převyšují veškeré předpovědi, což uznala i vláda.
S nekontrolovaným přílivem utečenců do země se může zvýšit riziko infiltrace lidmi, kteří přicházejí s extremistickými úmysly.
Velký počet takových nových obyvatel vytváří i tlak na veškeré služby. Lidé si stěžují na nedostatek míst ve školách, v některých regionech jich schází až 50 tisíc. Zvyšují se čekací doby u lékařů, minimální lhůta je týden, na pohotovosti někdy až 12 hodin bez ohledu na charakter zranění. Jsou problémy získat bydlení a také práci.
Poslední průzkum ComRes pro ITV uváděl 54 procent pro setrvání a 46 pro opuštění, těsnější byl výsledek agentury YouGov s výsledkem 51 ku 49 pro setrvání. Zbylé dva středeční průzkumy favorizovaly těsně odpůrce setrvání. Podle agentury Opinium vedli o jeden procentní bod, v případě společnosti TNS pak o dva procentní body. Zdroj: novinky.cz
Tagy