V roce 2017 hrozí konflikt mezi Ruskem a NATO nebo jaderná krize v Severní Koreji

V roce 2017 hrozí konflikt mezi Ruskem a NATO nebo jaderná krize v Severní Koreji
14 / 12 / 2016, 12:15

Konflikt s Ruskem a krize v KLDR jsou hrozby, říkají američtí analytici

Washington - Možný konflikt mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) je jednou z hlavních hrozeb roku 2017, usoudili američtí analytici, dotázaní Radou pro zahraniční vztahy, vlivným centrem zabývajícím se americkou zahraniční politikou.

Konflikt může vypuknout jako "úmyslná, anebo náhodná konfrontace mezi Ruskem a zeměmi NATO, v důsledku agresivního chování Ruska ve východní Evropě". Pravděpodobnost takového konfliktu je podle expertů mírná, následky by však byly mimořádně těžké. 

Za druhou největší hrozbu příštího roku považují experti možnou jadernou krizi v Severní Koreji. Pravděpodobnost takového scénáře považují za vyšší, avšak následky by pro Washington byly mírnější.

Svou zprávu o hlavních hrozbách pro Spojené státy v nadcházejícím roce vydala rada letos podeváté, připomněla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Rada vydává časopis Foreign Affairs, považovaný za nejzasvěcenější pohled do americké zahraniční politiky. Při přípravě zprávy bylo dotázáno na 500 vládních úředníků a expertů na zahraniční politiku.

Za pravděpodobné považují dotázaní další vyhrocení občanské války v Sýrii, snížili však možné dopady na zájmy USA. Za jednu z možných hrozeb označili také ničivý útok hackerů na americkou infrastrukturu.

Tagy článku