V Roscosmosu rozkradeno 1,8 miliardy dolarů

V Roscosmosu rozkradeno 1,8 miliardy dolarů
Popisek: Agentura Roscosmos
27 / 05 / 2015, 10:00

Ruskou kosmickou agenturou otřásá korupční skandál.

Vyšetřování agenturou, která hlídá utrácení ruských veřejných peněz ukázalo, že v roce 2014 bylo vesmírnou agenturou Roscosmos zneužito celkem 1,8 miliardy dolarů...

"Zpočátku jsem nemohla uvěřit svým inspektorům," řekla 22.května Taťjana Golikova, vedoucí „hlídací“ agentury.

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin řekl, že agentura Roscosmos bude zrušena a nahrazena státní společností v druhé polovině roku 2015. Podle Rogozina chybné finanční řízení agentury Roscosmos stojí i za řetězem nehod kosmických lodí od roku 2010.

"Bude to trvat možná další dva až tři roky intenzivního technického přezbrojování raketového a kosmického průmyslu," řekl Rogozin ve státní televizi Rossia-1 v neděli 24. května. "Odkryli jsme podvody, zneužívání autority a padělání dokumentů. S takovou úrovní morálního úpadku, bychom neměli být překvapeni vysokou nehodovostí."

Reformní úsilí vlády směřuje k tomu, aby nová agentura soutěžila proti soukromým firmám, které se objevily v rámci kosmického průmyslu během posledních let, jako například SpaceX Elona Muska.

Pokles ruské kosmického průmyslu shrnul analytik Pavel Luzin, který řekl: ".Můžete jej přirovnat k pádu římské říše. Ruský kosmický průmysl se hroutí."

Zdroj: International Business Times

Tagy článku