V Rotterdamu našli dodávku s plynovými láhvemi, zrušili koncert

V Rotterdamu našli dodávku s plynovými láhvemi, zrušili koncert
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: nizozemská policie
24 / 08 / 2017, 08:30

Nizozemská policie zadržela dnes v přístavu v Rotterdamu řidiče dodávky se španělskou poznávací značkou, ve které byly plynové bomby. Krátce před tím zrušila kvůli "teroristické hrozbě" v nedaleké hale koncert americké rockové skupiny, která kvůli svému názvu dlouhodobě čelí kritice muslimů. Podle starosty Rotterdamu zatím není jasné, zda nález a varování před teroristickou hrozbou nějak souvisí.

Varování před nebezpečím na koncertu dostali Nizozemci podle agentury Reuters od španělské policie. "Policie považovala informace za dostatečně vážné na to, aby se po dohodě s organizátory rozhodla zrušit akci," uvedla rotterdamská policie v prohlášení.

Podle starosty přístavního města Ahmeda Aboutaleba policisté po zrušení koncertu prohledali okolí a zadrželi řidiče dodávky, která stála nedaleko místa jeho konání a ve které se našly plynové láhve. Není jasné, zda hrozba a nalezená dodávka nějak souvisí, uvedl Aboutaleb. Podle španělského listu El País je zadrženým mužem Španěl. Muže policie nyní vyslýchá.

Agentura AP citovala nejmenovaného člena španělské protiteroristické jednotky, podle kterého obdržela místní policie "upozornění, které naznačovalo možnost spáchání atentátu při dnešním koncertu, který se měl konat v Rotterdamu". Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters ale dnešní incident v Nizozemsku nijak nesouvisí s atentáty v Katalánsku z minulého týdne.

Údajná teroristická hrozba se týkala koncertu americké rockové skupiny Allah-Las, který se konal v kulturním centru v bývalém obilném silu Maassilo. Koncert měl začít ve 20:30 SELČ, policie jej zrušila ještě před začátkem, takže v koncertní hale nebyli žádní návštěvníci. Dostavit se jich ale mělo podle počtu prodaných lístku kolem tisíce. Členy kapely policie podle nizozemského listu De Volkskrant odvezla dodávkou na neznámé místo.

Allah-Las je čtyřčlenná hudební skupina z kalifornského Las Vegas. V loňském rozhovoru poskytnutém britskému listu The Guardian její členové uvedli, že si jméno obsahující arabské slovo pro boha vybrali proto, že chtěli "posvátně znějící" název. Neuvědomili si prý tehdy, že by to mohlo někoho urážet.

"Dostáváme e-maily od muslimů ze Spojených států i z celého světa, kteří píší, že je to uráží, ale to vůbec nebyl náš záměr," řekl tehdy frontman skupiny Miles Michaud. "Píšeme jim zpět s vysvětlením, proč jsme si vybrali takové jméno, a oni většinou pochopí," dodal.

Nizozemské úřady jsou delší dobu v pohotovosti kvůli nebezpečí teroristického útoku v zemi. Druhý nejvyšší stupeň ohrožení v zemi panuje od března 2013.

Atentáty v Katalánsku, které spáchal dvanáctičlenná teroristická buňka, si vyžádaly 15 obětí. K útokům chtěli původně radikálové použít propanbutanové bomby.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku