V rozvědce hledají ztracené Agáty a miliardu korun

V rozvědce hledají ztracené Agáty a miliardu korun
Autor fotografie: Public domain https://en.wikipedia.org/wiki/File:Logo_%C3%9AZSI.gif|Popisek: ÚZSI
13 / 07 / 2018, 15:00

Interní vyšetřovatelé v rámci kontroly hospodaření české civilní rozvědky (ÚZSI) prověřují nákup devíti speciálních zařízení na odposlouchávání a lokalizaci mobilních telefonů známých pod názvem Agáta. Průšvih je, že nikdo pořádně neví, kde se nacházejí.

Úřad pro zahraniční styky a informace nakoupil Agáty za devadesát miliónů korun. Šlo o nejnovější a vylepšené typy zařízení v podobě dodávky vybavené počítačem se speciálním softwarem. Legálně používá Agáty v Česku pouze policie a BIS.

Pojmenování Agáta je přesmyčka typového zařízení GA900, což bylo první zařízení tohoto typu, které mělo Česko k dispozici. Návod na odposlechovou Agátu se zřejmě tak trochu omylem „válel“ na webu jedné izraelské bezpečnostní agentury.

psali jsme: Exkluzivně: Rozkrytí kauzy Šuman. Odposlechy jsou důsledkem aféry Čapí hnízdo, tvrdí autor analýzy

Dokument na stránkách izraelské společnosti Aviram Hawk například uváděl, že školení práce se systémem (včetně taktických pokynů) zabere dva až tři pracovní dny. Podle manuálu se zdá, že samotný odposlech není nic složitého. Nelegální odposlech je tedy schopen provádět téměř kdokoli s pokročilejší znalostí práce s počítači. 

Kam zmizely, se neví

Podle informací deníku Právo i Security magazínu měly tři kusy zůstat v Česku a dalších šest se ÚZSI rozhodla darovat v rámci pomoci kolegům z Egypta. Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda v případě Agát určených do Egypta nešlo jen o fiktivní nákup, nebo zdali přístroje nezmizely někde v prostoru Česka, protože doteď není potvrzeno ani jejich předání do Egypta.

psali jsme: Vláda odvolala šéfa ÚZSI Jiřího Šaška

Nejasnosti však panují i v případě Agát nakoupených pro potřeby ÚZSI v rámci České republiky. Pracovníci úřadu prověřují podezření, že i v Česku minimálně jeden z těchto speciálních systémů tajné službě chybí. Vyšetřovatelé totiž údajně našli v majetku ÚZSI pouze jeden kus.

„S těmi Agátami se skutečně něco děje. Podle mých dřívějších informací jedna skutečně někde lítá a neví se kde. Nesedí to,“ uvedl zdroj seznámený s podklady, které obdržela poslanecká Stálá komise pro kontrolu ÚZSI.

Samotná Agáta se skládá z několika „krabiček“, které se dohromady vejdou do klasické cestovní tašky. Celý systém funguje na poměrně jednoduchém principu. Zařízení vytvoří falešnou BTS v síti mobilního operátora a donutí odposlouchávaný telefon se k této BTS připojit. Na internetu prodejce v podstatě dohledat nejde. Pokud tedy někdo po Agátě touží, musí jít najisto za jejím výrobcem.

Kontroverzní hospodaření

Zahraniční rozvědka vyšetřuje i podezření, že její agenti stáli za twitterovým účtem Skupina Šuman, který měl před volbami zdiskreditovat nynějšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Informaci již Security magazínu potvrdil předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti ÚZSI Pavel Blažek z ODS.

V Úřadu pro zahraniční styky a informace přitom probíhá i vyšetřování hospodaření. Předchozí ministr Lubomír Metnar kvůli němu odvolal šéfa rozvědky Jiřího Šaška. Šašek je prý podepsán pod řadou kontroverzních a podezřelých smluv či nákupů.

psali jsme: Agenti ÚZSI zřejmě sledovali na Chovancovo přání Babiše s rodinou ve Francii

Kontroloři pracují ohledně způsobené možné škody s částkou zhruba tři čtvrtě miliardy korun. „Z prověřování hospodaření úřadu vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování a účtování zpravodajské činnosti, a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti za období let 2015 až 2017,“ sdělil Metnar.

Rozvědku nyní vede náměstek ředitele Radek Musílek, který vystřídal bývalého náměstka a údajně Chovancova muže Zdeňka Blahuta. Ten z ÚZSI odešel.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Tagy článku