V Rusku bouchá šampaňské - oslavuje se Brexit a možný rozpad EU

V Rusku bouchá šampaňské - oslavuje se Brexit a možný rozpad EU
Autor fotografie: Pexels|Popisek: Ilustrační foto
25 / 06 / 2016, 09:15

Ruská mediální hvězdička a mluvčí ministerstva zahraničních věcí, Maria Zacharovová předpověděla na svém FB, že brzy vznikne univerzální termín pro vystoupení země z EU - Whoexit, tedy kdo vystupuje...

„Vůbec mne nepřekvapí, když se místo jednotlivých termínů jako Grexit a Brexit brzy objeví univerzální pojem Whoexit?" napsala Maria Zacharovová.

Pokusila se i propojit nesporné chyby Evropské unie jako omezení, či odmítání suverenity států v mezinárodních záležitostech se sankční politikou vůči jiným státům. Tím narážela na sankce EU proti Rusku za anexi Krymu a účast v bojích na východní Ukrajině.

Psali jsme: Skeptický Kovář v předvečer Brexitu: V Kremlu bude bouchat šampaňské

Podle Zacharovové a interpretace serveru Sputnik News šéf zahraničněpolitického úřadu Hammond fakticky plivl do tváře vlastnímu lidu, když ráno „vyslovil naději, že Brexit nesmí oslabit sankční režim proti Rusku."

K samotnému Brexitu se vyjádřil i prezident Ruska Vladimir Putin, podle kterého jsou informace o ruských zásazích a ovlivňování precesu Brexitu absolutní nesmysl bez jakéhokoliv odůvodnění.

Že dalším doprovodným efektem Brexitu bude následná fragmentizace EU říkal už profesor Kovář. Může dojít k dominovému efektu, jelikož svou šanci náhle ucítí separatisté ve Skotsku nebo Baskicku.

„Poškozeny nebudou velké státy jako Francie a Německo ani Itálie, Španělsko a Portugalsko, které se potkají s ekonomickými problémy, ani ne státy Beneluxu, vždycky tu bude existovat nějaké tvrdé jádro EU, které si poradí. Mám ale strach o středoevropské země, které Brexit posune na východ. A kdo se na to nejvíc těší? Bojím se, že v Kremlu bude 23. června bouchat šampaňské. Nezbývá nám, než držet si palce, “ vyjádřil své obavy na přednášce 15.6. ve Sněmovně profesor Kovář.

Tagy článku