V Rusku se demonstruje proti Putinovi, policie zatýká

V Rusku se demonstruje proti Putinovi, policie zatýká
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Vladimir Putin
05 / 05 / 2018, 11:30

Ruskými městy se dnes ozývá skandování přívrženců opozičního předáka Alexeje Navalného proti Vladimiru Putinovi, který bude v pondělí počtvrté uveden do nejvyššího úřadu. Navalnyj vyzval k uspořádání demonstrací, které mají Putinovi sdělit, že nemůže Rusku vládnout jako car. Protesty jsou plánovány ve stovce měst, ne všude ale úřady opoziční akce povolily.

"Pryč s carem!" a "Rusko bude svobodné!" volalo asi 200 demonstrantů ve Vladivostoku. Vzhledem k časovému posunu se v řadě měst na východě země už demonstrace a protestní pochody konaly, zatímco v Moskvě pokračuje podle médií svážení pořádkových sil do centra města. Tam se Navalného přívrženci chystají po obědě vyrazit "na procházku".

V Jakutsku policie zadržela 75 účastníků nepovolené akce, v Krasnojarsku 15 lidí, uvedl na svém webu list Kommersant. V Krasnojarsku policisté zadrželi kromě demonstrantů i koordinátorku místního štábu Janu Gerasimovovou, kterou obvinili z porušení pravidel pro pořádání veřejných akcí. V Barnaulu strážci zákona zadrželi podle médií deset až 15 lidí, v Kemerovu byl také zadržen koordinátor místního štábu, napsal server Newsru.com.

Povolené demonstrace ve Vladivostoku, Chabarovsku, Južno-Sachalinsku, Irkutsku, Komsomolsku na Amuru či Tomsku se obešly bez zatýkání. "Inaugurace je ostuda," skandovali demonstranti v Irkutsku.

V Novosibirsku se sešly čtyři stovky demonstrantů. Místní radnice následně obvinila organizátory, že porušili povolení k akci tím, že přišli s transparenty na jiné téma než svoboda šíření informací, tedy s protivládními hesly. Někteří demonstranti měli zahalený obličej.

V Čeljabinsku policie podle agentury Interfax zadržela tři Navalného přívržence ještě před samotnou akcí, kterou místní úřady nepovolily. Další se policisté marně snažili zastihnout doma.

Šéf prezidentské rady pro občanskou společnost a lidská práva Michail Fedotov v souvislosti s dnešními nepovolenými akcemi v Moskvě, Petrohradu a dalších městech vyzval policii a demonstranty ke zdrženlivosti a respektování zákona, bez provokací a bez použití síly.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace