V Rusku v tajnosti vznikla politická strana Alexeje Navalného

V Rusku v tajnosti vznikla politická strana Alexeje Navalného
Popisek: Alexej Navalnyj
19 / 05 / 2018, 16:30

V tajnosti a na neznámém místě se dnes v Rusku sešli účastníci ustavujícího sjezdu nové politické strany, která má sdružovat stoupence protikorupčního aktivisty a nejznámějšího kritika Kremlu Alexeje Navalného. Sjezdu strany nazvané Budoucnost Ruska se sám Navalnyj účastnit nemohl, protože si odpykává třicetidenní trest za organizování nepovoleného mítinku počátkem května.

Své jméno dostala nová strana až bezprostředně na sjezdu, napsala agentura Interfax. Od březnové úřadní registrace nesla prozatímní pojmenování Pracovní název (Rabočeje nazvanije). Advokáti Navalného neobvyklé jméno zdůvodnili tím, že ve dvou předešlých případech cizí osoby původní názvy politických stran ukradli.

V roce 2012 chtěl ruský opoziční politik ustavit politický subjekt nazvaný Strana pokroku, ale dva týdny před naplánovaným ustavujícím sjezdem zaregistroval kdosi stranu stejného jména. Situace se opakovala o rok později, kdy měl Navalnyj v plánu založit stranu Lidová aliance. Podle právníka Ivana Ždanova je hra s ukradenými názvy dílem "kremelských podvodníků".

V nepřítomnosti Navalného účastníci ustavujícího sjezdu nevolili stranické vedení, napsal Interfax. Sjezdu se zúčastnili delegáti z 60 ruských autonomních republik, krajů a oblastí. Aktivistka Ljubov Sobolová v projevu prohlásila, že nová strana chce prosadit "reálné změny, reálné reformy", jejichž výsledkem se stanou nezávislé soudy, záruky soukromého vlastnictví a boj s korupcí.

Strana byla podle moskevského rozhlasu založena s cílem zapojit se do zářijových voleb moskevského starosty už pod jménem Budoucnost Ruska. Favoritem voleb by měl být dosavadní starosta Sergej Sobjanin. Navalnyj kandidoval na starostu ruské metropole už v roce 2013 a nečekaně se u voličů setkal s velkou podporou. S více než 27 procenty hlasů obsadil druhé místo za Sobjaninem.

Vůdce ruské opozice měl v úmyslu kandidovat i v letošních prezidentských volbách, které v březnu s výraznou převahou vyhrál Vladimir Putin. Ústřední volební komise ale Navalnému kandidaturu odepřela s odůvodněním, že byl pravomocně odsouzen za údajné krádeže ve firmě Kirovles.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku