V šachové bitvě jde o víc: Putin „nasadil“ na Karjakina očko

V šachové bitvě jde o víc: Putin „nasadil“ na Karjakina očko
30 / 11 / 2016, 16:15

Vyzyvatel stávajícího mistra světa v šachu Nora Magnuse Carlsena Rus Sergej Karjakin je ostře sledován. Denní přehled o jeho počínání ve finálovém klání chce mít samotný prezident Ruské federace Vladimír Putin.

Odér železné opony resp. atmosféra souboje východu se západem, tak jako při památných bitvách o titul mistra světa mezi Američanem Bobbym Fischerem a Rusem Borisem Spasskim je cítit z nadcházející zkrácené hry mezi mladíky Carlsenem a Karjakinem. Významu soupeření si je dobře vědom také ruský prezident Vladimír Putin.

Ten vyslal do New Yorku, kde se měření sil koná, tiskového mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, aby jej pravidelně informoval o průběhu partií a o všem důležitém, co se kolem Karjakina šustne.  Dal tím tak mimo jiné najevo, že si váží úspěchu mladého ruského sportovce, a vtáhl tak do souboje ještě více politického kontextu.

Karjakin totiž pochází původem z Krymského poloostrova, který donedávna patřil Ukrajině. 26letý šachista navíc schválil anexi Krymu a nijak se netají sympatiemi k ruskému prezidentovi a jeho politice. Ba naopak, údajně se i přiznal, že doma dokonce nosí tričko s jeho podobiznou.   

Ruský internetový list Gazeta.ru minulý týden ohlásil divácké rekordy. Příčiny prudkého vzestupu zájmu Rusů o šach podle serveru způsobeny ruským hladem po intelektuálních úspěších, jelikož země už dlouho nezaznamenala žádný větší intelektuální úspěch. Ruští vědci kupříkladu obdrželi poslední Nobelovu cenu před třinácti lety. 

Psali jsme: Vidle na islamisty: Legendární bojovník Abu Azrael doplnil výzbroj

Šachy mají v Rusku obrovskou tradici a země se může pochlubit  několika mistry světa. Aljechin, Tal, Kramnik, Botvinnik představují jen některé z nich. Mezi zvlášť politicky pikantní patřily souboje v dobách totality mezi pro-režimním Anatolijem Karpovem a rebelem Gary Kasparovem, který dnes zastává opozici proti Punovi.    

Stav utkání mezi Carlesenem A Karjakinem je po základní hře hrané na dvanáct partií nerozhodný šest-šest a dnes večer přijde na řadu tie break se zkráceným časem.

 

Související:

(VIDEO) Putin odovzdáva ruský pas Stevenovi Seagalovi

86% Rusů je spokojeno s vládou Putina

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.