V Sýrii byla pozastavena evakuace radikálů z Damašku

V Sýrii byla pozastavena evakuace radikálů z Damašku
27 / 12 / 2015, 09:30

Damašek (ČTK) - V Sýrii byla včera odpoledne pozastavena evakuace několika tisíc radikálů a jejich rodin z uprchlického tábora Jarmúk a jeho okolí v jižní části Damašku. Oznámila to televizní stanice Al-Manár provozovaná libanonským Hizballáhem.

Evakuace byla ohlášena minulý týden a bojovníci Islámského státu (IS) a dalších skupin a také jejich příbuzní měli být převezeni do Rakky na severu Sýrie, kde má IS hlavní stan. Boje v Sýrii pokračují a při sebevražedné akci a následné přestřelce zemřelo na severu země 71 radikálů a syrských vojáků.

Do čtvrtí Damašku, odkud měli být radikálové odvezeni, se už v pátek začaly sjíždět desítky autobusů. Podle libanonských zdrojů ale evakuační plán ztroskotal kvůli smrti Zahrána Alúše, který zahynul při pátečním náletu na východním předměstí syrské metropole. Alúš stál v čele povstalecké skupiny Džajš Islám, ale nehlásil se k IS ani k další radikální skupině frontě An-Nusra, protože neschvaloval jejich radikální výklad islámu.

Džajš Islám neboli Armáda islámu už za něj jmenovala nástupce. Podle agentury AP jím bude Isám Bajdaní známý pod přezdívkou abú Hammám. Mluvčí skupiny prohlásil, že Alúšova smrt povede jenom k vystupňování boje.

Konvoj s evakuovanými radikály měl podle dohody projíždět územím, které Džajš Islám kontroluje. Podle televize Al-Manár se autobusy otočily a odjely zpět prázdné.

Aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) uvedli, že evakuace byla pozastavena z "logistických důvodů", protože je třeba zabezpečit cestu až do Rakky. Podle plánu by se do bašty IS měli dostat islamisté a jejich rodiny, do provincie Idlib by pak měli být odvezeni radikálové z fronty An-Nusra.

rol33-21

V uprchlickém táboře Jarmúk žilo před vypuknutím občanské války v roce 2011 na 160.000 lidí. Šlo převážně o palestinské uprchlíky z dob první arabsko-izraelské války v roce 1948 a jejich potomky. Kvůli bojům zůstalo v Jarmúku uvězněno asi 18.000 civilistů, uvedla britská BBC.

Některé části tábora letos obsadili radikálové z hnutí Islámský stát. Palestinské milice a syrští povstalci se je ale snažili z oblasti vytlačit. Jarmúk se tak stal místem, jehož části kontroluje hned několik skupin - Islámský stát, fronta An-Nusra a provládní i protivládní palestinské milice. Syrská vláda zřídila v okolí tábora kontrolní stanoviště, aby zabránila civilistům místo opustit. Jakmile bude nyní Jarmúk bezpečný, OSN se bude moci do tábora dostat a poskytnout potřebnou pomoc uvězněným civilistům. Je mezi nimi údajně až 3500 dětí, kterým chybí základní potraviny, čistá voda i zdravotní péče.

Ochránci lidských práv, kteří situaci v Sýrii monitorují z Británie, dnes oznámili, že při pátečních útocích přišlo v severní provincii Halab o život 71 lidí. Fronta An-Nusra údajně použila sebevražedného atentátníka, který zaútočil na shromážděné vojáky. Následovala přestřelka mezi armádou a povstalci a na straně armády zůstalo 33 mrtvých, mezi jejími protivníky 38. Vojsko v minulých týdnech znásobilo operace v Halabu, kde ho podporuje svým letectvem ruská armáda.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.