V Sýrii zavládl dočasný klid zbraní

V Sýrii zavládl dočasný klid zbraní
27 / 02 / 2016, 08:45

AKTUALIZOVÁNO / Jak dlouho vydrží vyjednané příměří? Nevydrželo ani několik hodin.

Sebevražedný útočník se zaminovaným autem podnikl útok v blízkosti města Salamia v syrské provincii Hamá, zemřeli dva a zranění utrpěli čtyři lidi, informuje národní agentura SANA. K explozi došlo kilometr od východního vjezdu do města v šest ráno místního času. K teroristickému útoku se zatím nehlásila žádná skupina.


 

Bejrút - Boje v západní Sýrii se ve většině oblastí zastavily poté, co vstoupila v platnost dohoda o příměří zprostředkovaná Spojenými státy a Ruskem. Vyplývá to podle agentury Reuters z informací OSN a Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Hlášeny prý byly pouze izolované případy střelby.

Příměří vstoupilo v platnost v pátek ve 23:00 SEČ. Do té doby podle SOHR na většině území západní Sýrie zuřily boje, které pak ale v řadě oblastí utichly. "V Damašku a jeho okolí poprvé za několik let zavládl klid," uvedl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán. Upozornil nicméně, že krátce po vyhlášení příměří byla slyšet střelba ve městě Halab. Došlo prý také k výbuchům v provincii Homs, jejich příčina však není známá.

Příměří v Sýrii: Obama varoval Putina a Asada. Na Erdogana zapomněl.

Rada bezpečnosti OSN v pátek večer jednomyslně přijala rezoluci podporující dohodu o příměří. Rezoluce požaduje, aby klid zbraní respektovaly všechny strany syrské občanské války. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura zároveň oznámil, že v případě dodržování příměří hodlá 7. března obnovit mírové rozhovory.

K příměří se zavázala syrská vláda i opozice, dohoda se nicméně nevztahuje na radikály z Islámského státu a z fronty An-Nusra. Zastavení palby by mimo jiné mělo umožnit, aby se k civilistům dostaly potřebné dodávky humanitární pomoci.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku