V Sýrii loni nejspíš použili sarin a chlor, ukázaly testy OPCW

V Sýrii loni nejspíš použili sarin a chlor, ukázaly testy OPCW
14 / 06 / 2018, 08:00

Laboratorní testy potvrdily, že na severu Sýrie v provincii Hamá byl při dvou útocích loni na konci března velmi pravděpodobně použit zakázaný nervový plyn sarin a rovněž chlor. Oznámila to včera Mezinárodní organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Jak poznamenala agentura AP, vyšetřovací tým OPCW ale nemá mandát k tomu, aby určil, kdo za útoky stál.

OPCW v prohlášení uvedla, že sarin byl použit 24. března 2017 jižně od města Latámina. Organizace také "došla k závěru, že chlor byl velmi pravděpodobně použit jako chemická zbraň 25. března 2017 v nemocnici ve městě Latámina a jejím okolí." Zjištění OPCW byla založena na svědeckých výpovědích a analýzách vzorků.

K útokům došlo v době, kdy v oblasti bojovaly proti rebelům syrské vládní síly, podpořené letouny a vrtulníky. Jen několik dní po útocích ve městě Latámina byl sarin použit při smrtícím útoku na vesnici Chán Šajchún jižně od města Idlib, uvedla AP. O život přišly desítky lidí a společný vyšetřovací tým OSN a OPCW tehdy uvedl, že za útokem stály syrské vládní jednotky. Damašek to ale popřel.

Společný vyšetřovací tým OSN a OPCW byl poté loni v listopadu rozpuštěn v důsledku ruského veta v Radě bezpečnosti OSN. Krok zvýšil napětí mezi Washingtonem a Moskvou. Rusko je jedním z hlavních spojenců syrského prezidenta Bašára Asada.

Sýrie v roce 2013 souhlasila s tím, že se vzdá svého chemického arzenálu, a její vláda opakuje, že zakázané zbraně nepoužívá. Vinu za chemické útoky svádí na povstalce.

Vláda prezidenta Bašára Asada byla z chemických útoků obviněna již několikrát. V reakci na údajný útok z letošního 7. dubna ve městě Dúmá ve východní Ghútě Spojené státy, Británie a Francie bombardovaly syrské cíle, které podle těchto zemí sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Zda byly chemické zbraně použity v Dúmě, je stále předmětem vyšetřování. OPCW na místě odebrala vzorky k chemické analýze. Výsledky testů by měly být oznámeny během několika týdnů.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.