V Texasu chtějí snížit zločinnost, povolují viditelné nošení zbraní i ve školách.

V Texasu chtějí snížit zločinnost, povolují viditelné nošení zbraní i ve školách.
Autor fotografie: Pixabay/ Ibropalic|Popisek: Ilustrační foto
08 / 06 / 2015, 09:45

"Zločinci se nebojí vězení, bojí se toho, že budou postřeleni," tvrdí příznivci zákona. Americká ústava ve druhém dodatku zaručuje občanům USA držet a nosit zbraně.

Texaský guvernér Greg Abbott  chce znovu po 140 letech uzákonit legální nošení zbraně, které odradí případné útočníky a osamělé střelce. 

"Je to dobrá zpráva pro občany, kteří dodržují zákony," citovala americká televizní stanice Fox News republikánskou političku Debbie Riddleovou. "Všude, kde dochází k popírání práv vyplývajících z druhého dodatku, je zločinnost na vzestupu. Jde o odstrašení. Jestliže se někdo rozhodne vyloupit obchod a uvnitř jsou lidé se zbraněmi na bocích, možná si to rozmyslí," dodala. 

Názor části texaských zákonodárců je totožný s doporučením odborníků z Interpolu, kteří tvrdí "dovolit občanům nosit na veřejnosti zbraně je nejefektivnější prevence teroristických útoků".

Texas by chtěl rovněž uzákonit nošení zbraní na univerzitních kampusech a tento krok zvažuje i dalších deset amerických států. Stoupenci nošení zbraní na univerzitách tvrdí, že to odradí možné pachatele znásilnění. (Zdroj: ceskatelevize.cz)

"Jen proto, že lidé budou moci viditelně nosit svoje zbraně, se přece nezvýší kriminalita v Texasu, na rozdíl od dalších 44 států, kde mohou být ozbrojení, ale nesmí být zbraně vidět. Spíše naopak." uvádí přiznivci zákona a doplňují "Podle údajů texaského ministerstva pro vnitřní bezpečnost bylo pouze 0,3 procent zločinů se zbraní spácháno držiteli zbrojního průkazu."

Žadatelé o licenci - zbrojní průkaz - musí být starší 21 let a musí absolvovat střelecký výcvik a současně budou "prověřováni". Nicméně rozsah ani způsob tohoto prověřování žadatelů zdroje neuvádějí. 

Zdroj: ceskatelevize.cz, foxnews.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.