V Tunisku byl vyhlášen výjimečný stav

V Tunisku byl vyhlášen výjimečný stav
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
04 / 07 / 2015, 16:00

BBC: Dnes v 16:00 hodin, týden po teroristickém útoku vyhlásil tuniský prezident Beji Caid Essebsi "stav nouze".

Tuniské úřady již zpřísnily bezpečnost ve všech letoviscích, hotely i pláže hlídají ozbrojenci. Reakce přichází až poté, co se k teroristickému útoku v Súse, při kterém zahynulo 38 turistů a z toho 30 Britů, přihlásil islámský stát. Informaci přinesl server BBC News.

Výjimečný stav umožňuje tuniské vládě "vyšší flexibilitu", nasazení armády a policie a omezuje některá práva, například na veřejné shromažďování. Zdroj: Reuters 

Zdroj YouTube, AFP news agency 

Tuniské bezpečnostní síly byly kritizovány za to, že na útok na pláži nereagovaly podstatně rychleji. Začíná vycházet najevo, že izraelský protiteroristický úřad měl důvěryhodné informace o hrozícím útoku již v květnu tohoto roku a varoval svoje občany před cestami do Tuniska. Spekuluje se o tom, proč tamní vláda nevěnovala pozornost informacím tajných služeb o možných útocích a výrazně nezpřísnila bezpečnostní opatření. A to i přesto, že už v březnu zabili dva ozbrojenci 22 lidí v muzeu Bardó v hlavním městě.

Džihádisté v Tunisu zastřelili nejméně osm cizinců v muzeu a přepadli parlament

Bezpečnostní odborníci opakovaně uvádí, že Tunisko je vysoce ohrožené teroristickými útoky díky stovky kilometrů nechráněné státní hranici s Libyí i kvůli tomu, že tisíce Tunisanů odešlo bojovat do Sýrie a Iráku po boku islámských radikálů.

Zjistilo se, že jeden ze spolupachatelů útoku na muzeum 22letý Maročan Abdel Majida Touila se skrýval u své matky nedaleko italského Milána, kam se dostal spolu s utečenci na jedné z lodí.

Naposledy byl v zemi vyhlášen výjimečný stav při povstání v roce 2011, při kterém byl svržen prezident Zine al-Abidine Ben Ali.

České ministerstvo zahraničních věcí ještě (16:39) neaktualizovalo informace na svých webových stránkách, které zveřejnilo 27. června 2015.

 Zdroj: BBC News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace