V Turecku pokračuje masové zatýkání. O znovuzavedení trestu smrti rozhodne parlament

V Turecku pokračuje masové zatýkání. O znovuzavedení trestu smrti rozhodne parlament
19 / 07 / 2016, 12:15

V zemi pokračují čistky státních institucí od údajných účastníků puče. Justice kvůli němu prověřuje 9322 osob. Své funkce dnes muselo opustit 257 zaměstnanců úřadu premiéra a 492 pracovníků úřadu pro dohled nad náboženskými záležitostmi.

V Turecku pokračuje vlna tvrdých postihů po pátečním pokusu o převrat. Pod policejním dohledem jsou aktuálně desítky generálů, v celé zemi bylo odvoláno 8 tisíc policistů. Tisícové počty zatčených v armádě i soudnictví doprovází mimořádná opatření včetně obrněných jednotek v Istanbulu či stíhacích hlídek nad celou zemí. 

Ve vazbě skončili příslušníci armády a studenti, kteří čelí obvinění z porušení ústavy, členství v teroristické organizaci či úmyslného zabití. Hrozí jim až doživotní vězení, uvedla Anadolu. Jednadvacet dalších zadržených úřady propustily, nadále jsou ale pod policejním dohledem.

Komentář: 16. července se zrodila Osmanská říše se sultánem Erdoganem

Prezident Erdogan v rozhovoru poskytnutém CNN uvedl, že pučisté v pátek vtrhli do hotelu v letovisku Marmaris u Egejského moře, kde pobýval na dovolené se svou rodinou, a zabili tam dva z jeho osobních strážců. „Kdybych tam zůstal o deset, patnáct minut déle, tak by mě buď zabili, nebo zajali,“ řekl.

V rozhovoru prezident znovu zdůraznil, že je ochoten obnovit v zemi trest smrti, pokud se na tom shodne ústavní většina v parlamentu. Turecký lid si podle něj přeje „rychlý konec“, a ne účastníky zmařeného puče „držet dlouhá léta ve vězení a živit“.

Turecko chce současně zrušit imunitu poslanců, a tak umožnit jejich stíhání. Sporný zákon tak může vyústit ve vytlačení prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) z tureckého parlamentu.

Poslední poprava se v Turecku uskutečnila v roce 1984, nejvyšší trest byl zrušen v roce 2004 v rámci snahy Ankary o vstup do Evropské unie. Brusel již Turecko varoval, že hrdelní trest je neslučitelný s členstvím v EU.

Fox News: "Na hranicích s Evropou bude toxický islámský režim. Brzy budete truchlit"

Tagy článku