V USA nabízejí 3D tiskárnu na poloautomatickou pušku

V USA nabízejí 3D tiskárnu na poloautomatickou pušku
Autor fotografie: Joe Cereghino|Popisek: Poloautomatická puška AR-15
13 / 10 / 2014, 13:00

13.10.2014 / Americká společnost Defense Distributed nabízí 3D tiskárnu za 30 tisíc korun na výrobu tělesa pušky, bez registračního čísla. Úřadům se to nelíbí, ale za 24 hodin se jich prodalo už 200 kusů. VIDEO / Zdroj: Defence Distributed, AC24, Wikipedia

3D tisk je nejnovější technologie, o které se moc nemluví, nicméně má obrovskou budoucnost. Už teď je možné si pořídit domácí 3D tiskárny, jejich nevýhodou je, že levné varianty umožňují prostorový tisk pouze roztaveným plastem.

K dalším využívaným materiálům 3D tisku ale patří i kovy, sklo, sádra, písek, keramika nebo vosk. Kovový materiál je většinou dodáván ve formě prášku. 3D objekt si vytisknete třeba z práškové oceli nebo bronzu. Výzkumníci z North Carolina State University také nedávno objevili metodu tisku z tekutého kovu, který lze snadno upravovat a tvarovat. „Používaný kov je ze 75 % slitinou galia a z 25 % india. Snadno jej lze také pokrývat i dalšími materiály, jako je například guma,“ vysvětluje Marek Zloch, vývojář tiskáren značky 3Dfactories. Vytisknout si z něho můžete i plně funkční zbraň, což vyvolává všeobecné obavy. (zdroj: scienceworld.cz).

A právě ke zbraním se vrátíme. Před rokem bylo zveřejněno video o vytištění funkční plastové střelné zbraně, která vydrží explozi uvnitř hlavně (video zdroj: youtube/Andy Greenberg)

Jednalo se o zbraň „Liberator“ vytištěnou společností Defense Distributed (defdist.org ) založenou americkým studentem a hackerem Cody Wilsonem. Liberator je složený z 16 částí, z nichž 15 je plastových a vytvořených na 3D tiskárně a z jedné kovová součástka. A to pouze proto, aby zbraň mohla být detekována a byla tedy v souladu s americkou legislativou. Za pouhé dva dny si stáhlo ze stránek Defense Distributed CAD data k Liberatoru přes 100 tisíc uživatelů (!).

Liberator

Defence Distributed byla založena „na obranu lidských a občanských práv držet a nosit zbraně, jak jsou zaručena ústavou USA“ a distribuuje volné informace a CAD data, pomocí kterých si může podobnou zbraň vyrobit, tedy vytisknout, každý majitel 3D tiskárny.

Projekt Ghost Gunner

Teď přišel Cody Wilson s dalším projektem a vyvinul počítačem řízenou (CNC) frézu – 3D tiskárnu, kterou pojmenoval „Ghost Gunner“ (střelecký duch). Ta je schopna automaticky trojrozměrně vytvarovat polymer, dřevo, a kov. Cena 3D tiskárny je 810 liber, resp. 999 dolarů (necelých 30 tisíc korun) a je schopná vytisknout základní hliníkové těleso poloautomatické pušky AR-15. (viz obrázek). Za prvních 24 hodin si tiskárnu objednalo přes 200 lidí (!). Zdroj: youtube/ Defense Distributed)

Puška se používá pro svou vysokou přesnost a nízkou hmotnost především pro sportovní střelbu a je považována za jednu z nejlepších zbraní pro osobní obranu (zdroj: wikipedia). To, co děsí americké úřady, je fakt, že zbraňový rám pro AR-15, což je základní těleso této pušky, nepodléhá expertnímu přezkoušení, může být vyroben legálně doma v garáži a bez jakýchkoliv sériových čísel. CAD data jsou na stránkách volně ke stažení.

AR-15

Jen upozorňujeme, pokud byste měli touhu si tiskárnu pořídit a zbraň vytisknout, můžete se dopustit trestného činu nedovoleného  ozbrojování podle § 279 trestního zákoníku.

Psali jsme také:

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace