V USA padl další otřesný rekord: Více dětí umírá při masových střelbách než při autonehodách

V USA padl další otřesný rekord: Více dětí umírá při masových střelbách než při autonehodách
Autor fotografie: Pixabay
12 / 04 / 2023, 13:00

Nelichotivou bilanci v počtu úmrtí zveřejnila na svém twitterovém účtu skupina The Gun Violence Archive. Podle ní zaznamenaly Spojené státy jen za první tři měsíce roku 2023 celkem 135 masových střeleb a oběti stále přibývají. Potřetí v historii historii si střelby vyžádaly více dětských obětí než autonehody, tentokráte však se smutnějším rozdílem.

Se ztrátou člena rodiny v důsledku střelného poranění se podle serveru Rollingstones.com už potýká více než 20% Američanů a situace se rychle zhoršuje. Střelné zbraně se v roce 2023 opět staly hlavní příčinou úmrtí dětí v USA, a překonaly dopravní nehody, smrtelné úrazy a incidenty, ale v s horší bilancí než v roce 2020. Jen za první tři měsíce došlo ke 135 masovým střelbám, při kterých bylo zabito celkem 197 dětí mladších 11 let a 1258 teenagerů. 

            

Podle klasifikace výzkumné skupina The Gun Violence Archive, která dokumentuje epizody střelného násilí v zemi, se do masových střeleb počítá, když jsou zraněni nejméně čtyři lidé. K poslednímu incidentu došlo v pondělí 10. dubna, kdy nespokojený zaměstnanec banky zabil pět bývalých spolupracovníků legálně zakoupenou útočnou puškou v Louisville. 14 dní před tím zase bývalý student školy Covenant použil legálně zakoupenou útočnou pušku k zabití tří devítiletých studentů a tří členů fakulty v Nashvillu ve státě Tennessee.  

Prevence k ničemu?

Spojené státy se potýkají dlouhodobě s vlnou násilí, které čím dál častěji způsobují i legálně zakoupené zbraně. Federální legislativa o regulaci střelných zbraní je pomalá. Americký prezident Biden sice v červnu 2022 poprvé po desetiletí snah kritiků rostoucího násilí podepsal první velkou legislativní změnu, ale její aplikace se zdá k ničemu. Nezakazuje prodeje žádných typů zbraní, ale poskytuje finanční prostředky na bezpečnost škol. Společnost v USA je tak stále rozdělená. Mnoho Američanů dosud odkazuje na druhý dodatek ústavního práva nosit zbraň, zatímco jiní prosazují opatření ke kontrole zbraní, jako je zákaz útočných pušek v nevojenském prostředí a psychologické testy pro držitele.

V sobotu zákonodárci Senátu ve státě Washington hlasovali v poměru 27:21. za zákaz nákupu a prodeje útočných zbraní ve státě, a to bez republikánských hlasů. Nicméně zákon č. 1240 bude muset být znovu schválena ve Sněmovně reprezentantů.  

Zdroj Twitter Gun Violence archive, cgtn.com, rollingstones.com

Tagy článku