V USA padl další otřesný rekord: Více dětí umírá při masových střelbách než při autonehodách

V USA padl další otřesný rekord: Více dětí umírá při masových střelbách než při autonehodách
Autor fotografie: Pixabay
12 / 04 / 2023, 13:00

Nelichotivou bilanci v počtu úmrtí zveřejnila na svém twitterovém účtu skupina The Gun Violence Archive. Podle ní zaznamenaly Spojené státy jen za první tři měsíce roku 2023 celkem 135 masových střeleb a oběti stále přibývají. Potřetí v historii historii si střelby vyžádaly více dětských obětí než autonehody, tentokráte však se smutnějším rozdílem.

Se ztrátou člena rodiny v důsledku střelného poranění se podle serveru Rollingstones.com už potýká více než 20% Američanů a situace se rychle zhoršuje. Střelné zbraně se v roce 2023 opět staly hlavní příčinou úmrtí dětí v USA, a překonaly dopravní nehody, smrtelné úrazy a incidenty, ale v s horší bilancí než v roce 2020. Jen za první tři měsíce došlo ke 135 masovým střelbám, při kterých bylo zabito celkem 197 dětí mladších 11 let a 1258 teenagerů. 

            

Podle klasifikace výzkumné skupina The Gun Violence Archive, která dokumentuje epizody střelného násilí v zemi, se do masových střeleb počítá, když jsou zraněni nejméně čtyři lidé. K poslednímu incidentu došlo v pondělí 10. dubna, kdy nespokojený zaměstnanec banky zabil pět bývalých spolupracovníků legálně zakoupenou útočnou puškou v Louisville. 14 dní před tím zase bývalý student školy Covenant použil legálně zakoupenou útočnou pušku k zabití tří devítiletých studentů a tří členů fakulty v Nashvillu ve státě Tennessee.  

Prevence k ničemu?

Spojené státy se potýkají dlouhodobě s vlnou násilí, které čím dál častěji způsobují i legálně zakoupené zbraně. Federální legislativa o regulaci střelných zbraní je pomalá. Americký prezident Biden sice v červnu 2022 poprvé po desetiletí snah kritiků rostoucího násilí podepsal první velkou legislativní změnu, ale její aplikace se zdá k ničemu. Nezakazuje prodeje žádných typů zbraní, ale poskytuje finanční prostředky na bezpečnost škol. Společnost v USA je tak stále rozdělená. Mnoho Američanů dosud odkazuje na druhý dodatek ústavního práva nosit zbraň, zatímco jiní prosazují opatření ke kontrole zbraní, jako je zákaz útočných pušek v nevojenském prostředí a psychologické testy pro držitele.

V sobotu zákonodárci Senátu ve státě Washington hlasovali v poměru 27:21. za zákaz nákupu a prodeje útočných zbraní ve státě, a to bez republikánských hlasů. Nicméně zákon č. 1240 bude muset být znovu schválena ve Sněmovně reprezentantů.  

Zdroj Twitter Gun Violence archive, cgtn.com, rollingstones.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.