V USA připravují soud s psychology odpovědnými za waterboarding

V USA připravují soud s psychology odpovědnými za waterboarding
Autor fotografie: Takomabibelot (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační obrázek
28 / 07 / 2017, 13:45

V Seattlu na severozápadě USA se připravuje soud s dvěma americkými psychology, kteří se podíleli na zavádění krutých vyšetřovacích technik uplatňovaných v táboře v kubánském Guantánamu na osobách podezřelých z terorismu. Federální soud má rozhodnout, zda se podezřelí James Mitchell a Bruce Jessen dopustili trestného činu.

Mezi metodami vyšetřování údajných teroristů byl i takzvaný waterboarding, při němž byla vyšetřovaná osoba vystavena simulovanému pokusu o utopení. Žalobcem je Americká unie občanských práv (ACLU), podle níž oba psychologové nesou za kruté výslechy odpovědnost.

waterboarding cartoon

Podle ACLU Mitchell a Jessen mučící techniky vytvořili a testovali je už na prvním ze zajatců Ústřední zpravodajské služby (CIA). Poté založili obchodní společnost, která si přišla na 81 milionů dolarů (1,8 miliardy korun). Advokáti obviněných tvrdí, že měli pouze pracovní smlouvu s CIA, která je za skutky odpovědná.

Jeden z advokátu u soudu ve čtvrtek prohlásil, že jeho klienti "by měli být zbaveni odpovědnosti stejně, jako byli zaměstnanci firmy, která za druhé světové války dodávala nacistům smrtící plyn pro komory v koncentračních táborech," napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.