V USA vzrostl počet vražd o 11 procent. Je to nejvíc za posledních několik desetiletí

V USA vzrostl počet vražd o 11 procent. Je to nejvíc za posledních několik desetiletí
Autor: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Tony Webster
27 / 09 / 2016, 12:15

Americká FBI zveřejnila výroční zprávu o kriminalitě v USA v roce 2015.

Ve zprávě zveřejněné v pondělí se uvádí, že mezitím co poklesl počet nenásilných zločinů, vzrostl mimořádně rychlým tempem počet vražd. Zdroj: washingtonpost.com

Vyšetřovatelé loni zaznamenali 15.700 úmyslných usmrcení obětí, což je o 11 procent víc než v roce 2014. FBI přitom do statistiky nezahrnuje zabití, která lze u soudu ospravedlnit, tedy například v sebeobraně. Zdroj: globe24.cz

V další části zprávy se uvádí, že se jen mírně zvýšil počet odcizených vozidel (o 3,1%) a počet loupeží (o 1,4%), naopak se snížil počet vloupání o 7,8 procenta.

Podle aktuální bilance FBI připadalo loni na 100.000 obyvatel 373 násilných trestných činů. Proti roku 2014 to znamená zvýšení o 3,9 procenta. Míra kriminality nejrychleji rostla ve velkých městech. 

Není jasné, co je důvodem tak náhlého nárůstu počtu vražd. Podle některých kriminalistů se jedná o tzv. "Efekt Fergusonu" - podle této teorie se zvyšuje počet případů zabití, pokud nejsou policisté při zásahu ochotní komunikovat s potencionálními zločinci. Podle této teorie zastrašení policisté při incidentech častěji sahají ke zbrani, což vyvolává protesty podobné těm, které proběhly ve Fergusonu, Baltimoru nebo Charlotte.

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Tony Webster
 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace