V USA začne v omezené míře platit Trumpův imigrační dekret

V USA začne v omezené míře platit Trumpův imigrační dekret
29 / 06 / 2017, 07:30

Ode dneška mohou Spojené státy začít částečně uplatňovat imigrační dekret, který v březnu vydal prezident Donald Trump. Umožnil to svým pondělním rozhodnutím nejvyšší soud, i když nejde o jeho konečné rozhodnutí a výnos nemůže být realizován v plném znění, jak ho Trump podepsal.

Přesto ale lidé ze šesti zemí - Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska - nebudou moci 90 dnů vstoupit na území USA, pokud nedokážou, že tam mají důvěryhodné kontakty. Tuto podmínku soud stanovil i pro druhý bod dekretu, který na 120 dní omezuje příjem uprchlíků. Trump považuje dekret za opatření, které přispěje k bezpečnosti USA.

Výnos, který se v původní podobě týkal také Iráku, prezident poprvé vydal v lednu a než jeho dekret kvůli diskriminaci zablokovaly soudy, vyvolal Trumpův krok zmatky na letištích. Očekává se, že něco podobného může nastat i nyní.

Mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová se obavy snažila rozptýlit, když řekla, že USA budou informovat cestující i příslušné organizace, aby byl ,,profesionálním a organizovaným způsobem zajištěn pořádek".

Právníci však mají pochyby zejména kvůli klauzuli, kterou nejvyšší soud podmínil výběr osob, jimž bude vstup do země umožněn. Musejí totiž prokázat vztahy v USA bona fide, tedy v dobré víře. Podle stanice Fox News odborníci stále konzultují s ministerstvem spravedlnosti výklad této podmínky.

Loni do USA z vybraných zemí podle ministerstva zahraniční přijelo jenom něco přes 110.000 turistů. Právník z imigračního oddělení Matthew Kolken řekl, že lidem z těchto zemí se obecně málokdy vydávají víza, protože obtížně dokazují, že se vrátí do podmínek občanského konfliktu ve své zemi.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku