V USA začne v omezené míře platit Trumpův imigrační dekret

V USA začne v omezené míře platit Trumpův imigrační dekret
29 / 06 / 2017, 07:30

Ode dneška mohou Spojené státy začít částečně uplatňovat imigrační dekret, který v březnu vydal prezident Donald Trump. Umožnil to svým pondělním rozhodnutím nejvyšší soud, i když nejde o jeho konečné rozhodnutí a výnos nemůže být realizován v plném znění, jak ho Trump podepsal.

Přesto ale lidé ze šesti zemí - Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska - nebudou moci 90 dnů vstoupit na území USA, pokud nedokážou, že tam mají důvěryhodné kontakty. Tuto podmínku soud stanovil i pro druhý bod dekretu, který na 120 dní omezuje příjem uprchlíků. Trump považuje dekret za opatření, které přispěje k bezpečnosti USA.

Výnos, který se v původní podobě týkal také Iráku, prezident poprvé vydal v lednu a než jeho dekret kvůli diskriminaci zablokovaly soudy, vyvolal Trumpův krok zmatky na letištích. Očekává se, že něco podobného může nastat i nyní.

Mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová se obavy snažila rozptýlit, když řekla, že USA budou informovat cestující i příslušné organizace, aby byl ,,profesionálním a organizovaným způsobem zajištěn pořádek".

Právníci však mají pochyby zejména kvůli klauzuli, kterou nejvyšší soud podmínil výběr osob, jimž bude vstup do země umožněn. Musejí totiž prokázat vztahy v USA bona fide, tedy v dobré víře. Podle stanice Fox News odborníci stále konzultují s ministerstvem spravedlnosti výklad této podmínky.

Loni do USA z vybraných zemí podle ministerstva zahraniční přijelo jenom něco přes 110.000 turistů. Právník z imigračního oddělení Matthew Kolken řekl, že lidem z těchto zemí se obecně málokdy vydávají víza, protože obtížně dokazují, že se vrátí do podmínek občanského konfliktu ve své zemi.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace