Václav Havel: Komunistické vězení budoucího prezidenta nezlomilo

Václav Havel: Komunistické vězení budoucího prezidenta nezlomilo
Popisek: Václav Havel
10 / 12 / 2018, 17:00

Václav Havel (1936, †2011) byl ve vězení pětkrát, pokaždé v souvislosti s protistátní činností. Celkem si odseděl přibližně pět let. Z hlášení bachařů lze vyčíst, že byl uzavřený, místy až podivínský člověk. Trestán byl drobně - zejména za nadměrnou snahu o kontakt se spoluvězni.

Havel vždy toužil stát se umělcem, což se mu přes peripetie na Vysokém učení technickém nakonec podařilo. Na divadelní fakultu ho sice nevzali, ale nakonec ji vystudoval dálkově v roce 1966. To už měl však za sebou několik absurdních divadelních her a přes kulisáka se dopracoval na asistenta režie.

Jako odpůrce režimu se poprvé vážněji představil v předvečer pražského jara, když v červnu 1967 na IV. sjezdu československých spisovatelů přednesl projev odsuzující cenzuru.

Po potlačení pražského jara sice musel Havel opustit divadlo, ale své absurdní hry psal dál. Bylo to vlastně jeho nejsrozumitelnější období, které vyvrcholilo jeho prací „váleče sudů“ v trutnovském pivovaru v roce 1974. Tuto zkušenost vytěžil ve své zřejmě nejlepší hře Audience (1975).

psali jsme: Herečka Deana Horváthová zabila muže, který šel po přechodu koupit česnek

Havel dostal jako autor několik ocenění v cizině a hlavně se ho všimli v USA, kde se tamním silám zalíbilo především jeho jméno: Vác-lav („love“, čti „lav“ je anglicky „láska“) a Ha-vel („well“ je anglicky „dobře“). Toto pozitivní nomen omen zřejmě zajistilo Havlovi přízeň USA a předznamenalo jeho klíčovou roli v tzv. „sametové revoluci“ v roce 1989 a především po ní.

V roce 1975 onemocněl prezident Ludvík Svoboda a na jeho místo nastoupil Gustáv Husák. Režim začal pronásledovat hudebníky z nezávislé scény, a to většinou pod záminkou, že jsou příliš hluční, dekadentní, pijí alkohol a berou drogy.

Čtyři umělci z okolí výstřední skupiny The Plastic People of the Universe byli uvězněni. Havel se postavil na jejich obranu a stal se jedním ze tří mluvčích Charty 77, která se zabývala lidskými právy.

Následkem těchto nežádoucích aktivit byl Havel zatčen a strávil v lednu až květnu 1977 pět měsíců ve vyšetřovací vazbě. V říjnu 1977 pak byl odsouzen na základě svých příliš hojných vazeb s USA za poškozování zájmů republiky v cizině na 14 měsíců. Další vyšetřovací vazba ho čekala od ledna do března 1978.

Po propuštění na dlouho na svobodě dlouho neohřál. V dubnu 1978 spoluzaložil Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, ač měl být podle rozsudku v klidu v domácím vězení.

psali jsme: Herec Čestmír Řanda dostal rok vězení, když neplatil alimenty manželce, která mu ukradla dítě. Život na útěku

V květnu 1979 už byl Havel zase v base, a to na pět měsíců. Hned po Havlově propuštění se v říjnu 1979 konal proces se skupinou disidentů. Havel dostal trest o délce, na kterou nebyl zvyklý: čtyři a půl roku natvrdo za podvracení republiky.

Vlivní přátelé z USA mu tehdy údajně nabídli, že ho zařídí propuštění a seženou mu práci v New Yorku, ale nakonec z toho sešlo.

Havel si odseděl necelé čtyři roky, pak ale dostal ve vězení na Borech zápal plic, tak byl v březnu 1983 propuštěn do domácího vězení. Čas trávil v domku na venkově (Hrádeček), kde psal ty své hry a pořádal neformální setkání s přáteli, kteří stejně jako on již věděli, že to brzy praskne.

V předvečer „Sametové revoluce“ zavřeli Havla v říjnu 1988 na pět dní na Ruzyni, v listopadu téhož roku na čtyři dny, v říjnu 1989 také na pár dní, ale tehdy už ho rádi propustili „ze zdravotních důvodů“.

Václav Havel se však zázračně zotavil a několik dní po svém propuštění z vězení se na oslavách 30. výročí divadla Semafor seznámil s herečkou Dagmar Veškrnovou, svou pozdější druhou manželkou.

Prezidentem České republiky se stal 29. prosince 1989. Od té doby už nikdy ve vězení nebyl.

 

Autor: hop

 

Tagy článku

-->