Vadí vám kriminalita a nepořádek v okolí? Soutěž o chytré zabezpečení obcí má uzávěrku 31. října

Vadí vám kriminalita a nepořádek v okolí? Soutěž o chytré zabezpečení obcí má uzávěrku 31. října
Autor fotografie: Axis|Popisek: Ilustrační fotografie
26 / 10 / 2020, 22:15

Najdete je v každé obci. Ulici, park či jinou oblast, které se místní raději vyhýbají. Může se jednat o zapadlý podchod přímo v centru, ulici ve čtvrti s vysokou kriminalitou, komunikaci, kde opakovaně dochází k dopravním přestupkům, nebo rizikový vodní tok. Právě s takovými problémovými lokalitami má pomoci soutěž Slepá místa. Do 31. října se obce mohou přihlásit o výhru v podobě chytrého kamerového systému.

Společným jmenovatelem obecního „slepého místa“ bývá nepořádek, vandalismus, zvýšená kriminalita, nepřehlednost, odlehlost či koncentrace problémových osob. Právě na místa, kterým se místní vyhýbají a které pravidelně přidělávají vrásky městským orgánům i policii, si chce posvítit projekt, který iniciovala společnost Axis Communications spolu se Svazem měst a obcí. Do soutěže s názvem Slepá místa lze přihlásit jakoukoli problémovou lokalitu v obci. Na základě posouzení odborné poroty pak vítězná lokalita získá instalaci chytrého elektronického zabezpečení v hodnotě 150 tisíc korun. V tuto chvíli soutěží o kamerový dohled 19 projektů z celé ČR – zvýšit jejich šanci na výhru můžete například hlasováním nebo sdílením na sociálních sítích.

Problémy můžou způsobovat sprejeři i neukáznění parkující

Typickým slepým místem bývají místa přístupná veřejnosti, do kterých obec investovala – například veřejná hřiště či venkovní posilovny, odpočinkové zóny, altány, ale také zastávky MHD nebo dokonce obecní hřbitovy. Rizikové chování přichází v mnoha případech také od řidičů, neukáznění parkující mohou v lepším případě zkomplikovat život spoluobčanům, v tom horším blokovat průjezd záchranných složek. Některé obce se místo neukázněných občanů a vandalů potýkají rizikem lokálních záplav, které přináší místní vodní tok.

Chytré kamery přináší okamžitý efekt 

Výhra v podobě chytré kamery, vybavené potřebnou analytikou, může problémové lokality významně eliminovat nebo rizika úplně odstranit. Kameru lze například vybavit tlampačem, jehož prostřednictvím je možné v reálném čase oslovit výtržníky či vandaly. Efekt odrazení v takovém případě funguje téměř na 100 %. Jiná inteligentní funkce dokáže upozornit na to, že se na určitém místě dotyčná osoba zdržuje podezřele dlouho. To se hodí například v případě prevence sprejerství. V neposlední řadě umí kamery vybavené příslušnou analytikou rozpoznat kritické zvýšení hladiny vodního toku a vyslat zprávu povolaným osobám.

Víte o slepém místě, které by v soutěži nemělo chybět? Informujte o soutěži své zastupitele! Veškeré informace najdete na stránce www.slepamista.cz, a to včetně vzorového e-mailu zastupitelům.

 

Tagy článku