Válčit u plotu jaderné elektrárny je šílenství, říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová

Válčit u plotu jaderné elektrárny je šílenství, říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová
Autor fotografie: Pixabay
10 / 03 / 2022, 13:00

Rusové zaútočili minulý týden i na Záporožskou jadernou elektrárnu. Mnozí trnuli, zda může dojít k úniku radiace, či zda nakonec nemohou být škody fatální. SM oslovil předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Danu Drábovou, co si myslí mimo jiné o tom, že z ukrajinských elektráren nechodí zprávy o jejich stavu.

Když Rusové zaútočili na Záporožskou jadernou elektrárnu, celému světu zatrnulo. V komplexu navíc hořelo, požár se však podařilo uhasit, nicméně nakonec se Rusové elektrárny zmocnili, stejně jako před tím Černobylu.

Drábová po útoku na Záporožskou jadernou elektrárnu zareagovala na svém twitterovém účtu, že ,,zešíleli" (Rusové). Mohl být útok v určité fázi pro Záporožskou elektrárnu fatální? Drábová má jasno: ,,To si nemyslím, okupanti by skutečně museli chtít elektrárnu cíleně zničit. Kdyby takový úmysl měli, už dávno by to udělali," uvedla pro SM.

Podle Drábové jsou nicméně boje v blízkosti takového zařízení ,,šílenstvím". ,,Ale válčit u plotu jaderné elektrárny šílenství je, při diletantismu ruské armády by mohl náhodný granát ještě více zkomplikovat obsluze elektrárny práci," míní Drábová.

Otázkou je také nyní stav ukrajinských jaderných elektráren, z nichž nechodí údaje o jejich stavu. Považuje tento fakt Drábová za znepokojující? ,,Na Černobylu a Záporožské vypadl on-line přenos dat z monitorování radiační situace. Mrzuté, bylo prima to vidět (skoro) v reálném čase. Ale to je tak všechno. Byly doby, kdy on-line info neexistovalo a také jsme si museli poradit. Já už toho hodně pamatuju. Takže si poradíme i teď," uvedla pro SM předsedkyně SÚJB.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.