Váleční veteráni z druhé světové se dnes ještě žení

Váleční veteráni z druhé světové se dnes ještě žení
Popisek: Poslankyně Černochová s bývalým brigádním generálem Masopustem, který se nedávno ženil
11 / 01 / 2016, 08:45

Ačkoli se loni slavilo 70. výročí od konce druhé světové války, stále mezi námi žijí nejen její pamětníci, ale i lidé, kteří aktivně bojovali za svobodu našeho národa. Část z nich je v domově pro válečné veterány v Karlových Varech nebo ve vojenské nemocnici ve Střešovicích. Navštívit je tam byla poslankyně a členka výboru pro obranu, Jana Černochová (ODS) a bývalá místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová.

Ministerstvo obrany provozuje dvě zařízení pro válečné veterány - jeden Domov péče o válečné veterány v Karlových Varech a druhý při Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. Původně byla vize ministerstva otevřít až osm domovů, ale ukázalo se, že kapacitně vystačují tyto dva a to i když jsou zařízení určena nejen pro veterány z druhé světové války, ale i tzv. novodobé veterány. Zatím je totiž využívají pouze bojovníci z druhé světové a vdovy po válečných veteránech.

Černochová s Klasnovou v Karlových Varech

O pohodlí hrdinů boje za osvobození Československa se stará v Karlových Varech ředitel Pavel Macek. Obyvatelé domova si ho nemohou vynachválit - se seniory, kterým je většinou přes 90 let, podniká výlety, v domově se pořádají různé akce nejen o Velikonocích či Vánocích, ale také na masopust nebo čarodějnice. V současné chvíli je v domově šest žen a tři muži.

Černochová s Klasnovou v Karlových Varech

Na Tři krále je již po druhé přijela pozdravit členka parlamentu a výboru pro obranu, Jana Černochová (ODS). Doprovázela ji také Kateřina Klasnová, která začala válečné veterány navštěvovat od roku 2011, tehdy ve funkci místopředsedkyně sněmovny, a nepřestala za nimi jezdit ani po svém odchodu z vysoké politiky. 

"Dostalo se nám, stejně jako vloni, vlídného přijetí od veteránů, veteránek i pana ředitele a jeho zástupkyně. Skvělou zprávou pro nás bylo, že jsme se mohli sejít ve stejném počtu, jako vloni, respektive jeden pán mezi veterány nově přibyl. Veteránům jsme přivezly vánoční dárky a vlčí máky," popisuje návštěvu poslankyně Černochová.

Jana Černochová je zároveň starostkou Prahy 2 a loni 11. listopadu uspořádala na Náměstí Míru Den válečných veteránů. Z oslav, které přilákaly okolo pěti tisíc návštěvníků, se má stát tradice.

"Když jsem byla veterány v Karlových Varech navštívit poprvé, bylo jich téměř dvacet a já jsem byla první politička od dob otevření domova v roce 2005 tehdejším ministrem Kühnlem, která mezi ně zavítala. Byla jsem naprosto unešená pozitivní atmosférou, která zde panuje, i příběhy těchto moudrých lidí, kteří bojovali za naši svobodu. Máme jim být za co vděční," říká Klasnová, která jezdí za válečnými veterány pravidelně od roku 2011.

Svatba v 91? Proč ne!

Druhý den Černochová s Klasnovou navštívily také veterány v nemocnici ve Střešovicích, tentokrát za přítomnosti zástupce ministerstva obrany z odboru péče o válečné veterány, Milana Bachana. Ve vojenské nemocnici je toho času šest veteránek a vdov po veteránech a jen dva muži. Z toho jeden, bývalý brigádní generál Miroslav Masopust, je již jednou nohou na odchodu. Generál Masopust se totiž ve svých úctyhodných 91 letech oženil a stěhuje se i se svou "novomanželkou" do společného bytu v Praze. Všechny přítomné dámy se shodly, že jim bude fešný generál chybět, zvláště ve chvíli, kdy se počet mužů v zařízení snižuje. Loni je totiž bohužel navždy opustil známý válečný hrdina z bojů u Dukly, Vasil Korol, který zemřel v 92 letech.

Černochová s Klasnovou ve Střešovicích (na foto s nadporučicí Emílií Řepíkovou)

V domově přesto panuje veselá nálada a všichni její obyvatelé jsou navzdory svému věku ve skvělé fyzické i duševní kondici a čile sledují i současné politické dění nejen v České republice.

"Dámy válečné veteránky byly jedním slovem naprosto dokonalé! Lituji, že jsem si některé jejich hlášky nenapsala, abych si je zapamatovala. Mně blízký břitký humor i ironie, ale i obrovská dobrota a veliké srdce. Děkuji za krásných pár hodin, které jsem v Domově pro válečné veterány ve Střešovicích mohla v jejich přítomnosti prožít!," říká Černochová, která se již těší na další návštěvu.

  Černochová s Klasnovou u veteránů ve Střešovicích

Tagy článku