Váleční veteráni ze Zimbabwe zatčeni za ,,urážku" prezidenta Mugabeho

Váleční veteráni ze Zimbabwe zatčeni za ,,urážku&quote; prezidenta Mugabeho
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: válečný veterán
03 / 08 / 2016, 08:00

Prezident-diktátor Robert Mugabe stíhá sebemenší náznak odporu proti své osobě.

Policie zatkla na popud zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho několik významných představitelů tamní organizace válečných veteránů. Ti se měli provinit tím, že vyzývali Mugabeho, který vládne Zimbabwe pevnou rukou již od roku 1980, k odstoupení a byli k němu ,,přehnaně" kritičtí.

Zatčení dvou vysokých členů organizace válečných veteránů jde ruku v ruce s protesty, které jsou namířeny proti Mugabeho vládě. Země je v kritické ekonomické situaci, a tak se vlivná organizace válečných veteránů, která byla kdysi věrná Mugabemu, rozhodla otevřeně proti nemu vystoupit.

Ten nechal v odvětě za sérii protestů zatknout generálního tajemníka organizace válečných veteránů Victora Matemadandu a politického komisaře organizace Francise Nhanda. Ten minulý měsíc prohlásil, že vztahy mezi prezidentem Mugabem a organizací válečných veteránů ztroskotaly. Matemadanda byl podle svého právníka obviněn z toho, že podrýval autoritu Roberta Mugabeho.

Oficiálním důvodem zatčení nyní již opozičních představitelů Mugabeho režimu je ,,urážka hlavy státu". Před dvěma týdny vydala organizace prohlášení, v němž označuje Mugabeho za ,,diktátorského", který není schopen řešit nynější, hlavně ekonomické problémy země. 

Mugabe v současné době čelí zvýšenému tlaku nespokojené opozice, která jej obviňuje z toho, že zimbabwská ekonomika je na pokraji kolapsu.

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.