Válečný zločinec prošel bezpečnostními prověrkami FBI. Pracuje jako ochranka na letišti

Válečný zločinec prošel bezpečnostními prověrkami FBI. Pracuje jako ochranka na letišti
Autor fotografie: YouTube/screenshot/ CNN
03 / 06 / 2016, 08:00

Somálec obviněný z válečných zločinů pracuje v USA jako bezpečnostní ochranka na Dullesově letišti ve Washingtonu.

Washington (ČTK) - Někdejší vojenský velitel Yusuf Abdi Ali, který je obviněn z válečných zločinů během občanské války v Somálsku, pracuje jako bezpečnostní ostraha na Dullesově mezinárodním letišti nedaleko Washingtonu, jednom z nejrušnějších letišť ve Spojených státech. Včera o tom informovala televize CNN.

Zpravodajská stanice zjistila, že Ali s rodinou žije asi 20 let na předměstí americké metropole. Bezpečnostní společnost Master Security, pro kterou pracuje, tvrdí, že o obviněních svého zaměstnance nevěděla. Uvedla také, že Ali, který byl nyní poslán na placenou dovolenou, prošel všemi testy včetně prověrek Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA) a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).


Aliho případ řeší americké soudy, příslušnou žalobu, která Somálce viní ze zločinů proti lidskosti, podala v roce 2006 organizace na ochranu lidských práv Centrum pro spravedlnost a odpovědnost (CJA). "Osobně mučil lidi a na mučení dohlížel," řekla Kathy Robertsová z CJA s tím, že Ali je zodpovědný za zabíjení, vypalování vesnic a rabování.

V dokumentu kanadské televize CBC z roku 1992 o zvěrstvech během somálské občanské války jeden ze svědků vypověděl, že Ali zajal a zabil jeho bratra. "Přivázal ho k vojenskému autu a táhl ho za ním. Řekl nám, že jestli máme dost síly, ať si ho vezmeme zpět," řekl svědek.

V Somálsku vypukla občanská válka v roce 1991, kdy kmenoví ozbrojenci svrhli diktaturu Mohammeda Siada Barreho. Jednotlivé skupiny následně začaly bojovat mezi sebou a země upadla do anarchie.

Situace se postupně začala zlepšovat po roce 2011, kdy se vojákům Africké unie vyslaným na podporu centrální vlády podařilo vytlačit z Mogadiša a postupně i z dalších částí země islámské milice Šabáb. Konflikt si vyžádal asi půl milionu lidských životů.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace