Válka elektronických systémů na Ukrajině, Kyjev vyvinul lokátor ETER

Válka elektronických systémů na Ukrajině, Kyjev vyvinul lokátor ETER
Autor fotografie: Pexels
26 / 11 / 2023, 06:00

Ukrajina proti Rusům hodlá použít kromě konvenčních zbraní také nový systém elektronického boje nazvaný ETER, jenž by měl lokalizovat prostředky Moskvy.

Na ukrajinském bojišti se přirozeně neuplatňují jen ,,standardní" metody válčení, dostatečný prostor dostávají také metody elektronického boje (EW - Elextronic Warfare). Ten je nyní stupňován z obou stran. Ukrajina, která se brání téměř 2 roky ruské invazi, nevyužívá stejně jako Rusko jen konvenčních zbraňových systémů, ale rovněž sofistikovaných zařízení elektronického boje.

Ukrajinci mají v tomto směru hlavně obavy o narušování GSP signálu dronů, což významným způsobem paralyzuje dronové operace, na něž obránci před ruskou invazí dost spoléhají, a které se jim zvlášť v počátku konfliktu osvědčily.

Nicméně v poslední době se Ukrajincům daří ničit ruské systémy elektronického boje. Zlikvidovali dva ruské pozemnímultifunkční systémy elektronického boje Borisoglebsk-2 v severním směru. Borisoglebsk-2 je navržen k rušení satelitních komunikačních systémů a radionavigačních systémů a jeho cena se má šplhat až k 200 milionům dolarů.

Novinkou v této oblasti je na ukrajinské straně kompaktní systém ETER, který máúčinně napadené zemi pomoci lokalizovat a zničit elektronické systémy ruských okupantů. Má být navíc na rozdíl od ruských obdobných systémů cenově dostupnějším zařízením, jedno má stát kolem 25 000 dolarů. Bylo vyvinuto během 5 měsíců v rámci technologického projektu Brave1. Systém má výrazně pomoci Ukrajincům v oblasti elektronického boje proti ruským okupantům.

Borisoglebsk-2

ETER, který byl zkompletován ukrajinskou společností Falcons, je navržen tak, aby byl schopen detekovat signály z nepřátelských radiostanic, dronů a elektronických systémů. ETER má v této souvislosti umožnit či usnadnit bezpečné nasazení dronů.

Systém ETER operuje na taktickéúrovni a jeho schopnosti umožní ukrajinským vojákům rychle identifikovat lokaci těchto signá, a současně přispívají k vytvoření detailní mapy radiových aktivit nepřítele. Zařízení je flexibilní a může být postaveno do různých konfigurací.

Systém se skládá ze 3 směrových hledacích zařízení majících široké pokrytí. Tato zařízení jsou propojena s internetem a softwarem, který zpracováváíslušná data a přenáší je ukrajinským operátorům. Mezi výhody ETERu patří také rychlá instalace, kalibrace a schopnost rychlého nasazení do akce v dostatečné vzdálenosti od frontových linií.

ETER má potenciál zvýšit ukrajinské kapacity v oblasti EW, které tvoří neoddělitelnou část konvenčního vedení války. Zde se nicméně zatím nemůže Ukrajina rovnat ruským okupantům, jejichž převaha na tomto poli je výrazná. Vyvinutí nového systému ETER má alespoň zčásti vyplnit nedostatky na tomto poli.


Zdroj: Army Recognition, Defense ExpressTagy článku