Válka je na spadnutí. USA chtějí vyzbrojit Ukrajinskou armádu. Rusko se chce bránit.

Válka je na spadnutí. USA chtějí vyzbrojit Ukrajinskou armádu. Rusko se chce bránit.
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
07 / 02 / 2015, 14:45

7.2.2015 / Situace se nevyvíjí příznivě. Diplomatická jednání mezi Ruskem, Francií, Německem a USA zřejmě selhala. Pokud se okamžitě nepřijme mírová dohoda na Ukrajině, začne válka.

Francouzský prezident Holland řekl na bezpečnostní konferenci v Mnichově, že jedinou šancí, jak předejít válce je zastavit boje v Donbasu. To je poslední šance.

Německá kancléřka Merkelová si po pátečním jednání s ruským prezidentem Putinem není jistá, zda Moskva přijme návrh na vyřešení konfliktu na Ukrajině.

Ruský ministr zahraničí Lavrov uvedl, že "Rusko bude muset reagovat na porušení několika dohod uzavřených po skončení studené války. Tyto dohody nejsou dodržovány. Ale nemáme v úmyslu se za to komukoliv pomstít".

"Rusko je zavázáno k míru. Jsme proti bojům, rádi bychom viděli stažení těžkých zbraní. Chtěli bychom přímé rozhovory mezi Kyjevem a Doněckem. Usilovaly o to mnohé iniciativy prezidenta Putina," řekl také Lavrov a apeloval na to, aby Západ nedodával ukrajinské armádě zbraně. "Tato politika by jen zhoršila ukrajinskou tragédii," řekl Lavrov. "Ukrajinskou krizi nelze řešit silou," dodal. (zdroj: eurozpravy.cz)

Lavrov také obvinil EU, že vystupňovala napětí na Ukrajině až na hranu současného konfliktu, když odmítla zapojit Rusko do jednání o ekonomické části asociační dohody EU s Ukrajinou. Ruská anexe Krymu naopak podle ministra Lavrova nebyla nelegální, ale byla pouze důsledkem uplatnění práva na sebeurčení, které garantuje OSN (zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Stálý zástupce Ruska při EU Vladimir Čižov poznamenal, že uvažované dodávky amerických zbraní na Ukrajinu jsou za současných okolností tím "nejhorším nápadem" (zdroj: sputniknews.com)

V celé situaci zřejmě rozhodne postoj USA. V této chvíli deset senátorů, včetně Johna McCaina, vyzvalo Obamovu administrativu, aby dodala ukrajinské vládě vojenský materiál a zbraně. McCain rovněž požaduje vyslání amerických vojenských poradců na Ukrajinu. Rovněž vysocí američtí generálové jsou pro dodávky zbraní proti donbaským separatistům.

Ukrajina opakovaně apeluje na NATO a žádá dodávky zbraní. Nicméně, jak řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg než dojde k vyzbrojování ukrajinské armády, je třeba vše řešit mírovými jednáními.  

Psali jsme také:

Rasmussen: Putin by mohl zahájit hybridní útok na Pobaltí

Podaří se odvrátit nebezpečí válečného konfliktu v Evropě? Přichází znovu Mnichov?

Kompletní přehled bojů na Ukrajině za týden: popis, mapy, videa

Rusové testují na Ukrajině své nové zbraně

Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA

Separatisté: máme dohromady dvě letadla. Ukrajina dnes: sestřelili jsme jich šest

Putin: desertujete z ukrajinské armády? Skryjte se v Rusku!

Rusové právě prorazili do ulic Mariupolu!

Lídr proruských separatistů: zajatce již brát nebudeme

Válka! Lídr Doněcké lidové republiky vyhlásil ruskou ofenzivu

Právě vypukly vzájemné boje mezi proruskými separatisty

Ukrajinci nasadili v boji úplně všechno!

Přiznání bývalého vůdce: proruské separatisty podporuje ruská vláda!

Diletantský podvrh v mediální válce mezi Ruskem a Západem

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Na Ukrajině začala skutečná válka!

Působnost privátních bezpečnostních firem na Ukrajině – „záhada“ rusko-ukrajinského konfliktu

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

 

Tagy článku