Válka! Lídr Doněcké lidové republiky vyhlásil ruskou ofenzivu

Válka! Lídr Doněcké lidové republiky vyhlásil ruskou ofenzivu
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Válka
23 / 01 / 2015, 11:00

V 10 hodin našeho času lídr proruské separatistické Doněcké lidové republiky prohlásil, že zahajuje masivní vojenskou ofenzivu, jejímž cílem je osvobození celé Doněcké oblasti Ukrajiny od "fašistů".

Jedná se o formální ukončení záříjové příměří mezi Ukrajinou na jedné straně a Doněckou lidovou a Luhankou lidovou republikou na straně druhé. K zahájení plnohodnotných bojů na frontě mezi oběma republikami a prokyjevským ozbrojenými složkami přitom již došlo před několika
dny.

Doněcká oblast Ukrajiny o rozloze 26 517 km2 má 4 356 000 obyvatel a je nejlidnatější oblasti Ukrajiny. V průběhu příměří činila rozloha Doněcké lidové republiky 8 436 km2, na nichž se ale podle odhadů nacházelo 1 876 000 obyvatel. Luhanská oblast Ukrajiny má 26 684 km2 a 2 381 900 obyvatel, zatímco Luhanská lidová republika 8597 km2 a 1 222 950 obyvatel.

Ruská tisková agentura Interfax informuje, že Zacharčenko již dnes nevylučuje, že pro "odrážení ukrajinské hrozby" hranice Doněcké oblasti Ukrajiny překročí. Agentura RIA Novosti uvádí, že vedení
Doněcké lidové republiky odmítlo jakékoliv pokračování dalšího jednání s ukrajinskou stranou.

Rozdíl mezi velikosti Doněcké a Luhanské republiky a velikosti území Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny je dobře patrný na této oficiální mapě ukrajinského generálního štábu: výše zmíněné oblasti jsou vykresleny do barev ukrajinské vlajky, zatímco území proruských separatistů je vyznačeno béžově. 

Mapa dle Ukrajinců

Dále se můžete podívat na stejnou situaci na bojišti pohledem separatistů

Mapa dle proruských povstalců

a prohlédnout si tyto záznamy právě probíhajících bojů: 

    

Tagy článku