Válka na Ukrajině si vyžádala až 10 000 mrtvých

Válka na Ukrajině si vyžádala až 10 000 mrtvých
Autor fotografie: YouTube/screenshot
29 / 04 / 2016, 15:45

Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny si od svého vypuknutí v dubnu 2014 už vyžádal 9333 mrtvých a dalších 21.396 lidí utrpělo zranění.

New York 29. dubna (ČTK) - Podle agentury AP to řekl ve čtvrtek večer v New Yorku tajemník pro politické záležitosti OSN Tayé-Brook Zerihoun při zasedání Rady bezpečnosti.

Zerihoun mimo jiné připomněl zatím poslední větší incident, k němuž došlo ve středu v obci Olenivka v Doněcké oblasti. Při údajném ostřelování kontrolního stanoviště proruských separatistů tam zahynuli čtyři lidé a nejméně osm utrpělo zranění.

Povstalci obvinili ukrajinské ozbrojené síly, že v Olenivce porušily příměří minometnou palbou. To dnes armádní štáb podle listu Ukrajinska pravda vyloučil a prohlásil, že naopak šlo o "cynickou předem připravenou teroristickou akci zorganizovanou ruskými okupačními vojsky".

Zerihoun v Radě bezpečnosti upozornil, že ozbrojené střety mezi vzbouřenci a ukrajinskými silami se stále stupňují, a vyzval obě strany k zastavení nepřátelských akcí. Povstalce i vládní oddíly také kritizoval za to, že brání v činnosti mezinárodní monitorovací misi, která v oblasti Donbasu působí na základě minské dohody dojednané loni v únoru za účasti Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie.

Čtvrteční zasedání RB OSN se věnovalo situaci na Ukrajině poprvé od loňského prosince. Zástupci Ukrajiny a Ruska si při něm podle AP vyměnili ostrá obvinění z toho, kdo je viníkem opětného vzplanutí přestřelek.

"Rusko vytvořilo a rozmístilo v Donbasu hybridní ozbrojené síly složené z 34.000 vojáků pravidelné (ruské) armády a zahraničních i místních bojovníků. Ruští generálové a důstojníci přímo velí a řídí toto ilegální vojenské uskupení, které má impozantní těžkou výzbroj," prohlásil náměstek ukrajinského ministra zahraničí Vadym Prystajko.

Tyto síly jsou podle něj lépe vyzbrojené než většina armád členských zemí NATO, přestože Moskva tvrdí, že povstalci mají zbraně z místních zdrojů. "V ukrajinském železářství sotva seženete pořádný nůž, nemluvě o raketometných systémech a tryskových plamenometech," poznamenal ironicky Prystajko.

Ruský velvyslanec Vitalij Čurkin označil vystoupení ukrajinského diplomata za "velké zklamání" a "mnoho rétoriky". Zasedání Rady bezpečnosti přitom podle AP kritizoval jako hru o čas, zatímco ukrajinská armáda okupuje města v neutrálním pásmu vytyčeném minskou dohodou. "Po celou dobu krize je OSN využívána jako propagandistická platforma," prohlásil Čurkin.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.