Válka policajtů přerostla ve vládní krizi. Do hry vstupuje prezident Zeman

Válka policajtů přerostla ve vládní krizi. Do hry vstupuje prezident Zeman
Autor: Policie ČR
22 / 06 / 2016, 09:45

Spory ve vládní koalici, které vyvolala reorganizace policie, budou dnes v podvečer znovu řešit lídři vládních ANO, ČSSD a KDU-ČSL na koaličním jednání.

Praha 22. června (ČTK) - Prezident Miloš Zeman se předtím setká na Pražském hradě s místopředsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) a ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Probere s nimi jejich neshody nad reorganizací policie, k tématu se plánuje vyjádřit ve čtvrtek.

V úterý se pře mezi ANO a ČSSD rozrostla z vlády i na půdu Sněmovny, když místopředseda výboru pro bezpečnost Bronislav Schwarz (ANO) svolal jednání výboru na tento čtvrtek bez vědomí šéfa výboru Ramana Váni z ČSSD, který je na zahraniční cestě. Na jednání Schwarz pozval i odcházejícího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu. Ten chce informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí, důkazy plánuje předložit i Komárek. Podle Váni by nemusel být schválen program jednání.

Sociální demokraté budou iniciovat vznik parlamentní vyšetřovací komise, která by se měla spory v policii zabývat. Její zřízení požaduje také opoziční TOP 09.

Hnutí ANO chce kvůli kompetenčním sporům s vládními partnery jednat o změnách koaliční smlouvy. Tématem koaliční schůzky bude jistě také rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky odložit plánované jednání Bezpečnostní rady státu. Lidovci chtějí, aby se rada sešla ještě do konce června. Přejí si také, aby i vláda dostala informaci o postupu reorganizace policie. Podle předsedy strany Pavla Bělobrádka je to nezbytná podmínka pro pokračování současné koalice.

Sobotka ale v úterý večer předčasné svolání Bezpečnostní rady státu odmítl. Sobotka podotýká, že zákon nepřipouští, aby trestní věci projednával výbor pro bezpečnost nebo Bezpečnostní rada státu. Hnutí ANO se podle něj chová podobně jako ODS v roce 2006 a celá situace prý nápadně připomíná dění okolo takzvané Kubiceho zprávy.

"Tlak směřuje dokonce od stejného policejního útvaru, který se angažoval v politickém boji již před deseti lety, kdy došlo k účelovému úniku směsi dezinformací, jež zásadně narušily průběh tehdejších voleb a soutěž politických stran," dodal Sobotka.

Před deseti lety tehdejší šéf ÚOOZ Jan Kubice předložil poslancům zprávu, která upozorňovala na sílící vliv organizovaného zločinu v Česku. Jelikož část utajovaného dokumentu unikla do médií a bylo těsně před volbami, vzbudila zpráva vlnu nevole především v řadách tehdy vládní ČSSD. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace