Válka proti Islámskému státu není jako počítačová hra

Válka proti Islámskému státu není jako počítačová hra
Popisek: Válka není počítačová hra
03 / 11 / 2015, 08:15

Bývalý americký voják, který nyní bojuje proti ISIS po boku kurdských milicí, varuje ostatní, kteří by chtěli po jeho vzoru bojovat s teroristy, že frontová linie není počítačová hra.

„Potkáváte mnoho lidí, kteří si myslí, že to je jako hrát počítačovou hru, třeba jako Call of Duty,“ řekl bývalý americký voják Randy Roberts stanici CNN v táboře bojovníků poblíž řeky Tigris v severní Sýrii a dodal: „Myslí si, že to zvládnou v reálném životě, protože vědí jak na konzoli stisknout spoušť.“

Randy je jedním z desítek bojovníků ze Západu, kteří se spojili s Kurdy a pomáhají jim v boji proti Islámskému státu. Jsou mezi nimi muži i ženy z Evropy a severní Ameriky, například kanadský medik z Alberty, mladá Švédka nebo muž z Baskicka.

Randy je mezi nimi asi nejzkušenější voják, je to bývalý specialista 25. pěší divize a odsloužil si dva turnusy v Iráku. Protože je hodně potetovaný na předloktí a spodní části nohou, nemohl se již hlásit na další turnus, vzhledem k tomu, že americká armáda vydala nové předpisy o tetování!

Vydal se tedy sám na cestu, na Googlu a Facebooku nalezl několik bojujících skupin a vyrazil z New Yorku do Iráku. Jeho motivací je zabránit vyvražďování Šíitů a Jezídů v oblastech pod kontrolu Isis. Dostal se i do boje, ale nyní využívají jeho schopnosti při výcviku nových bojovníků, z nichž někteří než dorazili na Blízký Východ, nikdy nedrželi zbraň v ruce.

Někteří příchozí ze Západu, kteří hledají zážitky jako v počítačových hrách, by tu podle Randyho vůbec neměli být a to bez ohledu, jak jsou motivováni.

„Pokud chcete bojovat v cizích zemích, měli byste nejprve bojovat za svou vlastní zemi.“

Viděl už smrt několika zahraničních bojovníků, velkým nebezpečím jsou nášlapné miny, které bojovníci Islámského státu zanechali v oblastech bojů.

Zdráhavě uznává, že i na straně ISIS bojují lidé, kteří vědí, co dělat. Zkušení bojovníci pocházejí například z Čečenska.

Randy Roberts si vše platí sám a i proto si chce nyní udělat dovolenou v USA, je už skoro bez peněz, protože tu skoro rok bojuje proti teroristům. Ale vrátí se a bude opět bojovat.

Zdroj: CNN

Tagy článku