Válka s Evropskou komisí o držení zbraní je zřejmě prohraná. Kvůli lžím a manipulaci s fakty

Válka s Evropskou komisí o držení zbraní je zřejmě prohraná. Kvůli lžím a manipulaci s fakty
01 / 06 / 2016, 09:30

"Všechny střelné zbraně je potřeba zakázat! Všechny civilisty odzbrojit!" Ostatní členské státy ČR přehlasují a prosadí přísná kritéria pro chystanou evropskou směrnici o zbraních.

Přestože česká vláda 11. května odmítla návrh evropské směrnice týkající se kontroly nabývání a držení střelných zbraní, je velmi pravděpodobné, že celou bitvu Česko na nadcházející červnové Radě ministrů vnitra EU prohraje.

Milena Bačkovská z odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra na nedávném semináři pro poslance pořádaném sdružením LEX a Střeleckým servisem v Praze uvedla: "I přes náš jasný odpor bitvu v Radě EU nevyhrajeme, Česko směřuje k prohře a přehlasování. Států, které vůči této směrnici kladou odpor, ubývá." Zdroj: novinky.cz

Bačkovská poslancům popsala i jednání, která se odehrávají v Bruselu, kde na návrhu nové evropské směrnice pracují hned tři instituce – Evropská komise, nizozemské předsednictví EU a europarlament, jehož poslanci přišli s osmi stovkami připomínek.

”Francie kvůli útokům v Paříži vyvíjí v EU silný emociální tlak na ostatní členské státy. Nizozemsko na to slyší a přichází s iracionálními a nesmyslnými návrhy. Návrh směrnice se neustále mění, obsahuje řadu právních chyb a projednává se zběsilým tempem,“ řekla Bačkovská.

Podle ní Nizozemsko chce parametry směrnice o zbraních stůj co stůj prosadit do konce června, než předsednictví EU převezme Slovensko. Přijatá kritéria pak budou závazná do budoucna – to znamená, že i kdyby slovenské předsednictví prosazovalo mírnější dopady evropské směrnice o zbraních, nebude moci se odchýlit již od předem přijatých parametrů.

Evropská komise nemá žádná fakta – jen manipulace a lži

29. května zveřejnil server gunlex.cz (LEX o.s. – sdružení na ochranu práv majitelů zbraní) fakta o údajných "masakrech způsobených střelnými zbraněmi", o kterých hovoří komisařka Elżbieta Bieńkowska na dotaz německé europoslankyně Beatrix von Storch. Komisařka Bieńkowska ve své "odpovědi" vůbec nereagovala na položené otázky a nebyla ani schopná dohledat všechny relevantní údaje. Komisařka napsala:

Elżbieta BieńkowskaHodnotící studie poukázala na to, že v mnoha členských státech dochází ke zneužívání legálně držených zbraní. Studie udává příklady souvislosti mezi zločinností a legálním držením zbraní, jak je udávají příslušné úřady členských států. Například ve Finsku se průměrně stane ročně 20 – 30 vražd střelnou zbraní, přičemž z toho legálně drženou zbraní je méně než 16 případů. Jiný příklad je Česká republika, kde byly údajně v roce 2013 legální střelné zbraně zneužívány čtyřikrát častěji než nelegální.
Vedle závěrů této studie také bylo legálně drženými zbraněmi bylo v minulých letech v Evropě spácháno mnoho masakrů, například v Nanterre ve Francii v roce 2002, ve škole ve finském Jokela v roce 2007, v Německu ve škole ve Winnendenu v roce 2009,  masakr v Cumbii v Anglii v červnu 2010 a masakr v obchodním centru Ridderhof v holandském Alphen aan den Rijn v roce 2011. Ve většině těchto masakrů byly často použity samonabíjecí zbraně, ale podrobnější informace nejsou známy.
UN Office on Drugs and Crime (UNODC) Global Study on Homicide 2013 uvedla, že dostupné kvantitativní údaje ukazují, že rozšíření střelných zbraní pozitivně koreluje s úrovní ozbrojené kriminality.

LEX o.s. – sdružení na ochranu práv majitelů zbraní na tento blábol vrcholné evropské političky reagovalo a podrobně popsalo jednotlivé "masakry", o kterých se zmiňuje Bieńkowska, s komentářem:

"Jelikož paní komisařce „nejsou známy podrobnosti“ o masakrech, které zmiňuje, dovolili jsme si je dohledat (a rozeslat europoslancům, aby byli vůči podobné demagogii vyzbrojeni náležitými fakty)." 

LEX dále uvádí:

"Tvrzení Evropské komise, že „v posledních deseti letech bylo v Evropské unii spácháno 10 000 vražd legálně drženou zbraní“ lze snadno vyvrátit sečtením oficiálních statistik Eurostat, které ukazují, že tolik v té době nebylo ani všech vražd střelnou zbraní dohromady (legální i nelegální), natož pak pouze legálně drženou.

Kromě toho lze poukázat, že po přepočítání 10 000 vražd za deset let na 500 miliónů obyvatel Unie do standardní kriminologické statistiky znamená 0,25 vraždy na 100 000 obyvatel/rok, tedy (zjednodušeně) ve stotisícovém městě se stane asi jedna vražda střelnou zbraní za čtyři roky."

Odpor v ČR proti evropské směrnici je značný. Minulý pátek do Sněmovny byla doručena petice proti regulaci soukromých zbraní ze strany EU. „Svůj podpis pod petici připojilo 40 tisíc lidí,“ řekl Právu jeden ze členů petičního výboru Pavel Černý.

Celý článek i s odkazy na legislativu a příslušné zprávy naleznete zde.

 

Tagy článku