Válka státních zástupců ve sněmovně

Válka státních zástupců ve sněmovně
Autor fotografie: commons.wikimedia.org/Jan Polák|Popisek: Budova Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve Sněmovní ulici v Praze.
08 / 11 / 2014, 16:00

8.11.2014 / Mediální válka mezi státními zástupci a ministryní spravedlnosti se přesouvá do Poslanecké sněmovny.

Pod záštitou Ústavně právního výboru pozval poslanec Marek Černoch (Úsvit) na seminář věnovaný problematice nového zákona o státním zastupitelství všechny strany sporu.

Setkání se uskuteční 14. 11. v dopoledních hodinách v prostorech Výboru pro obranu, hostitelem je jeho předseda, poslanec David Kádner (VV/Úsvit).

Pozvání přijala současná ministryně spravedlnosti Helena Válková, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Semináře se zúčastní i vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan, pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová, ale i další osobnosti českého „justičního nebe“.

Podnět k diskusi nad problematikou zákona o státních zástupcích vzešel od spolku Šalamoun, který již dvacet let hájí práva nespravedlivě trestaných a řeší i justiční omyly. V úvodu by proto měl promluvit jeho předseda, John Bok. Následně by měly svůj postoj vyjádřit obě strany sporu a následovat by měla otevřená diskuse.

„Mým cílem je dosáhnout otevřené debaty nad problematikou tohoto zákona a zabránit tak otevřenému mediálnímu boji ministryně spravedlnosti a státních zástupců“, řekl Security magazínu poslanec Marek Černoch.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková předložila teze návrhu zákona o státním zastupitelství poslanecké sněmovně. Jeho obsah je však podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana v zásadním rozporu s původním záměrem. Místo větší nezávislosti státních zástupců by totiž mělo dojít k pravému opaku. I když by měli být státní zástupci projít výběrovým řízením, jeho výsledky by ministr spravedlnosti nemusel respektovat. Nakonec by záleželo pouze na jeho vůli, kdo bude do funkce jmenován. Tím ale vzniká riziko narušení dělby státní moci. Politici a jejich strany by mohli mít přímý vliv v oblasti soudnictví, které má být naprosto nezávislé. Zeman je i proti vzniku speciálního úřadu, který by se měl zabývat výhradně řešením korupce a daňové kriminality a měl by mít nad sebou i vlastní vrchní státní zastupitelství. Pokud by se zákon nezměnil, podal by prý kvůli němu i demisi.

Zákon kritizuje i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle jejích slov zákon neposiluje nezávislost státního zastupitelství, ale činí ho bezprecedentně závislým na ministerstvu spravedlnosti. Vznik speciálního úřadu pro korupci pak povede k větší byrokratizaci. Úřad bude zahlcen stovkami případů, které bude muset řešit.

Původně na návrhu zákona pracovala ministryně společně se státním zastupitelstvím, ale nakonec předložila vlastní návrh. Seminář pod vedením Marka Černocha (Úsvit) by měl oběma stranám sporu pomoci problém vyřešit diskusí tak, aby byla pro ČR a její občany zvolena ta nejlepší koncepce.

Autor: Bc. Alice Randáková

Psali jsme také:

Chránila Evropská unie politiky před stíháním za korupci?

Korupční jednání příslušníků bezpečnostních sborů v roce 2013

Vývoj kriminality příslušníků policie, vězeňské služby, celní správy a generální inspekce bezpečnostních sborů.

Tagy článku