Válka znalců o kauzu Kramný: Podivné odsouzení dvou „neposlušných“ bez důkazů a svědků. Hluboký stát brání své hradby. Exkluzivní rozhovor se znalcem Matlachem

Válka znalců o kauzu Kramný: Podivné odsouzení dvou „neposlušných“ bez důkazů a svědků. Hluboký stát brání své hradby. Exkluzivní rozhovor se znalcem Matlachem
19 / 09 / 2019, 16:00

Žádné důkazy, žádní svědci, všechno, co řeknete je apriori lež. Případ dvou odsouzených znalců Matlach & Fargaš v kauze Kramný může leckomu připomenout politické procesy z 50. let. Znalci Igor Fargaš a Radek Matlach dostali před pár dny za údajně zkreslený znalecký posudek v kauze Petra Kramného trest jeden rok vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Plus pětiletý zákaz činnosti. Pod rozsudkem podepsána soudkyně Petra Ritterová z Krajského soudu v Ostravě.

Likvidace nepohodlných

„Chtějí nás zničit ekonomicky. Rozsudek měl být likvidační,“ řekl Security magazínu odsouzený znalec Radek Matlach. Zákaz znalecké činnosti na pět let znamená, že pan Matlach vyučuje na vysoké škole a znalec Fargaš je podle našich informací na Úřadu práce.

matlach

                                                                           Radek Matlach

 

Znalci ve svých posudcích zpochybnili verzi, že příčinou smrti Moniky a Kláry Kramných byl elektrický proud. To by znamenalo, že je Petr Kramný odsouzen ve vykonstruovaném procesu. To by znamenalo chybu v systému. Skandál větší, než slavná "práva v Plzni".

Oba znalci se na místě odvolali.

------

Praxe zubní pasty

„S rozsudkem absolutně nemohu souhlasit. Odvolávám se ihned,“ řekl pro Security magazín znalec Radek Matlach. Stejně se rozhodl i jeho kolega.

Soudkyně Ritterová si nepředvolala svědky, ačkoli šlo o vysoce odborný případ. Byl komplikovaný navíc tím, že autoři posudku "verze vraždy elektřinou" zničily důkazní materiál. Absence svědků, ač jich obhajoba navrhovala několik, je skandální.

"Když někdo ukradne v drogerii zubní pastu, soud si předvolá znalce, aby určil výši škody. Tady nic," komentuje rozsudek místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič. Spolek případ Kramný dlouhodobě sleduje. Považuje ho za nejhorší selhání české justice za poslední desítky let.

-----------

Domeček z karet

"Zbořili jsme jim žalobu jako domeček z karet, a tak nás prostě zařízli," říká znalec Matlach.

Rozsudek byl očekáván s velkým napětím, protože může mít dopad i na očekávanou obnovu procesu s Petrem Kramným. Ten byl před čtyřmi lety odsouzen na 28 let za údajnou vraždu své manželky a dcery elektrickým proudem během dovolení v Egyptě.

Proč "údajnou" vraždu? Stejného názoru jako znalci Matlach a Fargaš je totiž dalších deset znalců, oslovených spolkem Šalamoun. Odbornost těchto znalců přitom vysoce přesahuje odbornost těch, na jejichž posudcích byl postaven rozsudek s verzí elektřiny.

--------

Hluboký stát vrací úder

Tým, který byl autorem "elektroverze", řídil bývalý přednosta Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček. Posudek pak přikryl jeho kolega a dobrý známý znalec František Vorel. 

"Může to působit dojmem, že v Ostravě jsou soudci, znalci a policie jedna velká rodina," říká k rozsudku nad znalci Matlachem a Fargašem místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič.

"Podle mého názoru je to pomsta. Upozornili jsme na nesprávný posudek, což se jim nehodilo. V systému je chyba, nejsou zastaveny kontrolní mechanismy. Soudci nemají za svá rozhodnutí hmotnou ani trestní odpovědnost," vysvětluje Matlach.

"Od začátku s námi jednali, jako bychom byli vinni. Osobně se domnívám, že případ úmrtí Kramných lze snadno vysvětlit jako důsledek působení bakterií. Naopak pro diagnózu úraz elektrickým proudem není žádný důkaz. My jsme měli podezření na ložisko zánětu v tenkém střevě,“ uvedl znalec Matlach.

--------

Trhliny v systému

Zpočátku to vypadalo jednoduše, zvláště když měl podezřelý „divné vlasy“, ale na konci může z hlubin státu vyplavat chobotnice, která stáhne pod hladinu desítky soudců, policistů a znalců.

Hluboký stát brání své hradby úspěšně, mimo jiné za pomoci médií, která pomohla vytvořit verzi "vraha s elektrickými dráty v pazourech". Hluboký stát se zdá neporazitelný. Nicméně kam ťukneme, tam se konstrukce naboří.

-----

Co bude dál

Matlach s Fargašem nyní čekají na písemné odůvodnění rozsudku, které by měla soudkyně Petra Ritterová poslat začátkem října. "Údajný vrah" Petr Kramný sedí na 28 let za vraždu elektrickým proudem, kterou podle desítky soudních znalců nespáchal.

Kauzu budeme bedlivě sledovat. Čtěte Security magazín

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace