Zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš na besedě v liberecké knihovně vyprávěl o svých cestách do Sýrie.
Informaci zveřejnil server Parlamentnilisty.cz.
Radikální islám šíří Saúdská Arábie
„Saúdská Arábie chce vytvořit ze Sýrie sunnitský radikální stát. Šíří nejnetolerantnější formu islámu. Má peníze na to, že nasazuje imámy od Tuniska přes Francii, Británii, Kosovo. Většinou to dělají pod rouškou humanitárních organizací, které jsou přímo řízené královskou rodinou. A to pokud nezastavíme, tak se to bytostně dotýká evropské civilizace,“ zdůraznil.
„Jejich cílem je ukázat západnímu světu, že všichni muslimové jsou teroristi. Jak je možné, že kromě Tunisanů a Maročanů je nejvíc bojovníků Islámského státu ze států Evropské unie? Kde je ta příčina? Dostaneme se k saúdské královské rodině, která šíří radikální islám a chtějí docílit toho, že nakonec může dojít ke konfliktu mezi západní civilizací a islámem."
„Evropa se sama žene do záhuby. V Norsku měli imáma, ultraradikála, který verboval pro Islámský stát. Tak ho odsoudili a vyhostili. Ale nechali si ho tam, protože v Iráku, odkud pochází, dostal trest smrti. Ve Francii máte stovku salafistikých mešit. V Německu máte 78 tisíc salafistů, to samé v Belgii. Zavřeli po teroristickém útoku nějakou salafistickou mešitu? Ne. Poslali několik stíhaček na Sýrii,“ konstatoval Robert Mikoláš.
Konspirační teorie: Kdo stojí za migrační krizí v Evropě?
Rusko v Sýrii, Katar a boj o suroviny
„Zásah Ruska v Sýrii je naprosto skvělá věc a souhlasím s tím. Když mě lidi napadají, že jsem putinovec, tak jim říkám – přijel jsem na ukrajinský Krym a vrátil se z Ruska, aniž bych opustil poloostrov,“ vysvětlil ve chvíli kdy se mu při promítání syrských fotek omylem připletl jeden snímek z Krymu. „Když začaly ruské údery na Sýrii 30. září loňského roku, tak jsme mnoho týdnů mohli číst a slýchávat obvinění, že neútočí na Islámský stát, ale na umírněnou opozici v provincii Latákíja. Ano, útočili na rebely v této provincii. Ale proto, že v řadách turkmenských islamistů bojovali největší hrdlořezové z Čečenska a Dagestánu,“ vysvětlil.
„Rusové chtějí mít základnu na Blízkém východě, takže je to jasný strategický cíl. Důležitá věc, proč se ten konflikt rozpoutal, je role Kataru. Chce se stát světovým dominantním hráčem, co se týče obchodu se strategickými surovinami a především se zemním plynem. Katar chce zbudovat plynovod, který by vedl přes Saúdskou Arábii a Sýrii do Turecka. Což je průšvih pro Rusko, které řeklo Asadovi, ať to nepovolí. Pak se to rozpoutalo. Rusko si tady také perfektně cvičí své zbraňové systémy v plné zátěži. Z těchto důvodů to dělají. Ale v tomto případě to vidím jako pozitivní věc,“ uvedl rozhlasový zahraniční zpravodaj.
Kdy skončí válka v Sýrii?
„Zastavte spolupráci se Saúdskou Arábii, uzavřete hranici s Tureckem a za půl roku je hotovo,“ má jednoduchý návod Mikoláš. Proč? „Přes Turecko prošly tisíce džihádistů s evropskými pasy, a to by nás mělo zarážet. Do Islámského státu přišlo deset tisíc bojovníků pocházejících ze zemí Evropské unie. Proto jsem říkal zavřít hranici s Tureckem,“ vysvětlil.
„Největším problémem probíhajících rozhovorů o situaci v Sýrii je, že na straně takzvané opozice jsou džihádisté nanominovaní Saúdskou Arábií, která chce vytvořit ze Sýrie sunnitský radikální stát. Šíří nejnetolerantnější formu islámu, která je státním náboženstvím."
Když člen NATO spolupracuje s teroristy
„Turecko je druhá nejmocnější země NATO. Když bude chtít, neproklouzne mu ani špendlík. A nejenom ten, ale ani migrant. Nebo se podívejte na Kurdy. U Kobani bojovali s Islámským státem, podporovali je Američané – a Turci jim stříleli do zad. Tak co s tím?“ upozornil.
Máme se bát lidí přicházejících do Evropy, kdo sem přichází?
„Máme se bát. Pominu-li fakt, že kromě 400 tisíc Syřanů sem přicházejí lidé ze všech možných koutů Afriky, Afghánci. Přicházejí do společností, kde se mohou těžko adaptovat. Tak to je. Bát se musíme i proto, že evropské elity o tomto problému nediskutují. Mlčí. Kdo se zmocní tohoto tématu? Neonacisti, ultrapravicové strany. Toho se bojím, že se toho chopí a lidi za nimi půjdou. A k moci se s podporou veřejnosti budou dostávat opravdu hnědí extremisti. Podívejte na Švédsko, společnost dlouhá desetiletí dávaná za vzor. Kdo dnes vede švédské průzkumy? Švédští demokraté. Ultrapravicová strana. Naprosto jednoznačně,“ zdůraznil.

Kdo je odpovědný za největší uprchlickou krizi v Evropě? Cui bono?
Celý článek zde.
Tagy