Popisek: Ilustrační foto
"Proto Vánoce nehrají žádnou roli v muslimském kalendáři. Vánoce by se neměli stát dobou, kdy budou muslimové vyloučení jako nepřátelští nebo stojící mimo komunitu. Vskutku by nás měli sousedé vidět veselé a v pohodě mezi nimi žijící."
Den před Štědrým dnem byly zveřejněny dva články o zákazu oslavy vánočních svátků a dodržování křesťanských tradic. V Somálsku a Bruneji.
Somálská vláda zakázala oslavy vánočních svátků. Obává se totiž, že dodržování této křesťanské tradice by mohlo ohrozit národní muslimskou víru, informuje BBC. „Tyto oslavy nejsou v žádném vztahu k islámu,“ řekl úředník z ministerstva pro náboženské záležitosti. Bezpečnostní agentury dostaly pokyn, aby zůstaly ve střehu a zabránily jakémukoli shromáždění. Cizinci, kteří jsou momentálně v zemi, Vánoce oslavit mohou - ale jen u sebe doma. V hotelech nebo na veřejných místech je zakázáno tento den slavit. Zdroj: lidovky.cz
Brunejský sultán zakázal slavit Vánoce. Kdo zákaz poruší, může jít do vězení až na pět let. Absolutistický vládce ostrovní země zavedl od května roku 2014 právo šaríja. Teď tvrdí, že oslavy Vánoc by mohly poškodit muslimskou víru. Třetina obyvatel země se ale hlásí k budhismu nebo křesťanství. Nošení čepice Santa Clause nebo odesílání vánočních přání je teď v brunejském sultanátu trestné. Zakázána je i vánoční výzdoba, včetně zdobení stromečků. Pokud brunejští křesťané přece jen chtějí doma vánoce slavit, musí předem informovat úřady. Oslavy přitom nesmí rušit sousedy. Zdroj: rozhlas.cz
„Muslimové, kteří budou během vánočních oslav využívat tradiční symboly, jako je kříž, svíčky, vánoční stromky, zpěv náboženských písní, posílání vánočních přání, vánoční dekorace a další, podkopávají islámskou víru,“ řekl jeden z imámů.
A jaký je tedy postoj muslimů k našim Vánocům?
Odpověď možná naleznete na stránkách fatwa.estranky.cz, kde je s datem 28.4.2009, (tedy ještě před vypuknutím tzv. "arabského jara", před útoky islámského státu a před uprchlickou krizí) položena otázka:
As-Salamu `alaykum. Mám hodně nemuslimských přátel a o Vánocích jim přeji nebo jim posílám vánoční blahopřání. Abych se dostal k věci, pokouším se prezentovat islám jako tolerantní náboženství a muslimy jako laskavé a starostlivé lidi. Takže mohou muslimové dávat nemuslimským přátelům vánoční přání, z laskavosti? Nebo dělám něco špatného?
Na otázku obsáhle odpovídá "poradce: Idris Tawfiq":
Je to otázka, kterou si klade hodně muslimů v tomto ročním období.
...Podobně i oddaní křesťané shlédávají skandálním, jak obscénní sumy peněz jsou utráceny za jídlo, pití a vánoční dekorace, když miliony na světě hladoví.
O čem tedy jsou Vánoce? Vlastní svátek Vánoc, slavený většinou křesťanů 25. prosince a 7.ledna pravoslavnými, připomíná narození Ježíše (pokoj s ním). Církev se zmocnila tohoto data, ačkoli nikde není zaznamenáno, kdy se vlastně Ježíš přesně narodil.
Svátek slaví událost Božího vyslání svého Syna na svět, aby očistil lidstvo od prvotního hříchu Adama a Evy, a Vánoce jsou dobou, kdy se Ježíš narodil. To je v kostce význam Vánoc. Zda to někdo z lidí, co se potácejí opilí po ulici, ví, to je jiná věc. Zda to nakupující zběsile shánějící jakékoli dárky pro své příbuzné vůbec ví a chápou, že toto je význam toho, co slaví, to jest pochybné.
Kde tedy my muslimové stojíme v tom všem? Jasně, my muslimové nevěříme, že Ježíš byl Boží syn a tak tu pro nás není nic ke slavení. Proto Vánoce nehrají žádnou roli v muslimském kalendáři.
Existuje další zřetel, který je v současné době důležitý. V mnoha zemích jsou muslimové v současnosti pod palbou, buď fyzicky nebo psychologicky. Aniž by nesli vinu na terorismu, na obyčejné muslimy je ukazováno s podezřením a jejich opravdové motivy vzhledem k státu jsou podrobeny zkoumání.
Muslimové však respektují, v co ostatní věří a přejí si přátelské soužití se všemi sousedy, ať jsou muslimové nebo ne. V takové souvislosti oplácení vánočního blahopřání křesťanským přátelům nepředstavuje problém. Jít do hospody slavit nepřichází v úvahu. Ani se zúčastnit party, kde se podává alkohol, to není jak se muslim chová. Avšak pokud nás naši nemuslimští sousedé pozvou do domu na kousek vánočního koláče, takové pozvání lze přijmout.
Vánoce by se neměli stát dobou, kdy budou muslimové vyloučení jako nepřátelští nebo stojící mimo komunitu. Vskutku by nás měli sousedé vidět veselé a v pohodě mezi nimi žijící. Nezapomeňme pozvat stejné lidi, aby se k nám připojili a navštívili nás doma o svátku Eid nebo o ramadánu.
Ukazovat našim nemuslimským přátelům, že islám je náboženstvím míru a že jsem mírumilovní a laskaví lidé je vskutku v srdci toho, jak bychom se měli chovat. Mírimilovný a laskavý ovšem neznamená slabý. Nenabízíme vánoční gratulace ze slabosti, protože jsme v menšině. Nikoli, naše přání sousedům vychází ze silného a hrdého přesvědčení, že se voláme muslimy.
Naše činy po celý rok, nejen o Vánocích, by měly ukazovat jak se dobrý muslim chová a jak oddaní jsem modlitbě a všem věcem milosrdenství Alláha Všemohoucího. Vskutku, vánoční čas je časem da`wah.
Celý článek je zde.
Na Vánoce zpívejte také muslimské písně! Výzva německých poslanců. S návrhem přišli němečtí poslanci v čele s Omidem Nouripourem, poslancem Bundestagu. Článek z 23. prosince loňského roku.