Vánoce v britských věznicích: Drony doručují drogy i mobilní telefony

Vánoce v britských věznicích: Drony doručují drogy i mobilní telefony
Popisek: Ilustrační foto
22 / 12 / 2015, 06:00

Britské věznice mají bezpečnostní problém. Vězně zásobují drony.

Nejméně v deseti případech jen za šest měsíců letošního roku se pokusili vězni propašovat do věznic nelegální zásilky pomocí dronů. Nejčastěji se jednalo o dodávky drog a elektroniky, především mobilních telefonů. 

Naposledy byl tento pokus zaznamenán během víkendu ve věznici Bullingon v britském Oxfordshiru. Dron převážel "velké množství marihuany, mobilních telefonů a nabíječek," uvedl deník The Sun. Zdroj ze správy britských věznic uvedl, že "Dron havaroval v té části věznice, která není vybavena kamerovým systémem. Celá akce byla dobře naplánována a nemáme vůbec ponětí, kolikrát byla tato metoda pašování už dříve použita."

Glyn Travis z Asociace vězeňských dozorců dodal: "Drony jsou hlavní bezpečnostní problém. Ty se používají stále častěji. A bylo jen štěstí, že v tomto případě dron havaroval ještě před tím, než doručil svojí zásilku."

Poslední havárie dronu je jen jedním z dalších nelegálních pokusů o zneužití dronů k pašování "zboží" do věznic, které eviduje britské ministerstvo spravedlnosti. Drony s nelegálními zásilkami představují potenciální bezpečnostní hrozbu, protože jsou zneužívány k pašování drog nebo luxusního zboží, ale mohou převážet i menší zbraně. 

Pokud je pachatel odhalen, hrozí mu trest odnětí svobody až na dva roky, ale odborníci volají po zpřísnění trestů za pašování pomocí dronů. V září uvedl mluvčí vězeňské služby pro stanici BBC, že "se připravuje nová legislativa, která zpřísní tresty pro nezákonné použití dronů v objektech věznic nebo k přepravě drog".

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že spolupracuje s policií a státními zástupci, aby včas odhalovali pokusy o tento druh pašování.

Současně ale ministerstvo varovalo i britské rodiče, kteří k letošním Vánocům nakupují drony pro své děti, že v nejbližší budoucnosti bude nutné tyto drony povinně registrovat u britského úřadu pro civilní letectví. Vláda na základě rostoucích obav o bezpečnost obyvatel a ochranu jejich soukromí připravuje po vzoru USA právní omezení pro používání malých bezpilotních letadel. Na britských letištích došlo pouze během jednoho letního měsíce nejméně ke čtyřem nebezpečným situacím, kdy drony zkřížily dráhu komerčním letadlům. 

Zdroj: dailymail.co.uk

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace